Žamberk

Pokud byste zamířili do Pardubického kraje, konkrétně do podhůří Orlických hor, narazili byste na malebné město rozložené v údolí řeky Divoká Orlice. Tímto městem je město Žamberk, které je dnes nejen administrativním, ale také obchodním a přirozeným centrem žamberského mikroregionu.

Něco málo z historie

O Žamberku se mluvilo už ve 13.století. Z tohoto období ostatně pochází i nejstarší doložená zmínka o tomto působivém městě. Co je velice zajímavé a co z historie Žamberku je třeba vytáhnout, tak je fakt, že bylo město sídlem českých bratří, a to konkrétně v 16. století. V tomto století došlo k opětovanému spojení obou žamberských polovin, a sice litické a žampašské poloviny, na něž se město rozdělilo takřka ihned po naleznutí první písemné zmínky.

Žamberk je dnes nejen administrativním a obchodním, ale také přirozeným centrem celého žamberského mikroregionu, jak již bylo zmíněno. V minulosti to však bylo místo, kde se prosadily především hamry a papírny.

Město Žamberk plné turistických cílů

Do města Žamberk se s oblibou sjíždí především turisté, kteří při procházce městem naráží na celou řadu krásných pamětihodností. Naráží například na zdejší kostel sv. Václava, který se pyšní ne jednou, ale rovnou dvěma věžemi. K pamětihodnostem či významným budovám, které bychom ve městě nalezli, patří i zdejší mariánský sloup nacházející se na Masarykově náměstí nebo zdejší orlická kasárna.

Pro město Žamberk v Orlických horách je typický především zdejší stejnojmenný zámek nebo taktéž rozhledna nacházející se na vrchu Rozálka. Jedná se o vyhlídkovou věž, které se taktéž říká Tyršova rozhledna.

Možnosti ubytování v Žamberku

Penzion Marie Magdalenka

Ubytování přímo v Žamberku nabízí penzion Marie Magdalenka, který kromě komfortních pokojů nabízí také služby wellness. Po náročném výletu nebo několikahodinovém výšlapu si tak můžete pořádně oddechnout.

Hotel Žamberk

Přesněji řešeno Panský dům Hotel Žamberk nabízí taktéž příjemné ubytování, a to přímo na zdejším Masarykově náměstí.

Širší nabídka ubytování se však nachází v nejbližším okolí města. Kousek od Letohradu, v Rokytnici v Orlických horách nebo v Ústí nad Orlicí je penzionů nebo modernějších hotelů vícero. Vypíchnout lze například hotel Tvrz Orlice nebo hotel Filipinum ve zmiňované Rokytnici.

Kde se najíst v Žamberku

Restaurace Imrvere nebo také restaurace Nová Babeta. To jsou místa, kde si můžete dát nejen báječný oběd, ale také skvělou večeři. Obě dvě restaurace se nachází ve městě Žamberk stejně jako restaurace Na Jatkách nebo pizzerie Panský dům.

Co najdete v okolí

Lyžařská střediska

Přijeli jste si do Orlických hor především zalyžovat? Pak přemýšlíte nad tím, kam konkrétně zajet. V blízkosti Žamberku se nachází například Ski areál Dlouhoňovice, který se rozprostírá v malebném prostředí Orlických hor. Nabízí se však taktéž nedaleký Ski areál Farský kopec, který najdete v Rokytnici v Orlických horách.

Koupaliště, vodní nádrže

Vodní nádrž Pastviny je oblíbeným cíl turistů během parného a horkého léta. Právě tato nádrž jim nabízí příjemné letní osvěžení.

Výlety, turistika

Kam zamířit na výlet v okolí Žamberku? Pokud se nespokojíte s Tyršovou rozhlednou, můžete se vydat do nedalekého Arboreta Žampach nebo nad hrad Litice, který je vzdušnou čarou vzdálen od města asi osm kilometrů. Nabízí se také výlet na vyhlídkovou věž Lanšperk, jež je taktéž vzdálena kousek od města, nebo zámek Doudleby nad Orlicí.

Cyklistika

Městem prochází celá řada cyklostezek a je možné napojit se na některou, která povede krásným prostředím Orlických hor.