Vrchní Orlice

Horská obec jménem Vrchní Orlice se dnes považuje za zaniklou. V současné době spadá pod Bartošovice v Orlických horách, ovšem je to velká škoda. Sama obec totiž má, co říct.

Něco málo z historie

Obec Vrchní Orlice byla dříve velice atraktivní, ovšem po druhé světové válce byla víska opuštěna. Z původní obce zde zůstal jenom pomníček příslušníka finanční stráže, který právě v této horské vísce zahynul. Co taktéž dones v obci zůstalo, jsou horské chalupy, které na které narazíte prakticky na každém kroku, a kovárna.

Jak již bylo zmíněno, Vrchní Orlice je obec, která se dnes považuje za zaniklou. Ovšem obec má co říct. V minulosti se zde rozvíjelo především tkalcovství, přadláctví a taktéž zemědělství. To byla tři hlavní odvětví, která zajišťovala obživu zdejším obyvatelům. Od dob, kdy se lidé tkalcovstvím, přadláctvím a taktéž zemědělstvím živili, však uběhla spousta let. Dnes se jedná spíše o ves sloužící k rekreačním účelům.

Vrchní Orlice plná turistických cílů

Kromě zmiňovaného pomníčku najdete v obci mimo jiné i kostel sv. Jana Nepomuckého.

Jelikož z těsné blízkosti obce vede naučná stezka přírodní rezervací Zemská brána, víte, co během odpoledne podniknete.

Možnosti ubytování ve Vrchní Orlici

Chata Orlice

Jelikož se dnes Vrchní Orlice považuje za součást obce Bartošovice, nabízí se zde ubytování jménem Chata Orlice. To patří k velmi krásným místům, kde přespat, pakliže se budete v Orlických horách nacházet či pakliže zde budete pobývat byť jen pár dnů.

Samota Adelheid

Chcete být ubytování na samotě u lesa, mimo veškerou civilizaci? Nabízí se ubytování jménem Samota Adelheid, což je velice poklidné a velmi komfortní ubytování.

Apartmány Barto21

Ubytování pro nenáročné turisty, kteří chtějí jenom někde složit hlavu. Přesně tak lze popsat Apartmány Barto21, které se nachází taktéž v Bartošovicích v Orlických horách.

Kde se najíst v obci Vrchní Orlice

Ve Vrchní Orlici, respektive v Bartošovicích v Orlických horách se můžete najíst ve Skiareálu Nella nebo v penzionu a restauraci Hruška, kde skvěle vaří.

Co najdete v okolí

Lyžařská střediska

Za skvělým lyžováním zamiřte do Skiareálu Farský kopec v Rokytnici v Orlických horách. Díky udržovaným sjezdovkám je vhodný jak pro začínající, tak pro zkušenější lyžaře a snowboardisty. Případně se také nabízí Skiareál Nella – Bartošovice. Věděli jste, že Bartošovice se považují za kolébku lyžování v Orlických horách?

Koupaliště, vodní nádrže

Vodní nádrž Pastviny je oblíbeným cílem každého turisty, který se chce trochu osvěžit. Pokud však preferujete spíše koupaliště, jedno takové se nachází v Rokytnici v Orlických horách.

Výlety, turistika

V okolí obce Vrchní Orlice se nachází celá řada turistických cílů. Patří k nim například rozhledna na Anenském vrchu zvaná Anna, která je celá ze dřeva, nebo hrad Litice, který se rozpíná na skalnatém návrší.

Cyklistika

Obcí vede hned několik cyklistických i pěších tras.