Vamberk

V Královéhradeckém kraji zhruba pět kilometrů od Rychnova nad Kněžnou leží město s poměrně zvláštním jménem známé paličkováním. Tím městem je město Vamberk v Orlických horách, které konkrétně leží na řece Zdobnici.

Něco málo z historie

Vůbec poprvé se o Vamberku, respektive o místě, na kterém Vamberk dnes sídlí, začalo mluvit ve 13. století, kdy na území dnešního města byla založena kolonie. Usadil se zde rod Drslaviců, kteří byli tehdy známí tím, že vlastnili hrad Potštejn a nedaleký hrad Litice. S postupem let se z kolonie začalo stávat město, které kvetlo prakticky před očima. Zhruba v 17. století se ve městě začalo rozvíjet paličkování, z něhož posléze vznikla dnes velice známá vamberecká krajka.

K oblíbenosti a popularitě města však přispěla až stavba silnice a následné vybudování kamenného mostu. Tou dobou vlastnil město jeho poslední majitel a hrabě, který však posléze zesnul a jeho ostatky byly zakopány ve zděné hrobce nacházející se ve městě.

Město Vamberk ležící v Orlických horách je známé především jako rodiště mnoha známých i méně známých lidí. Narodil se zde například sochař a kameník František Mielnický, dále také hudební skladatel Arnošt Vančura nebo houslista a kapelník Jan Malý či Daniel Vandas, český juniorský reprezentant v orientačním běhu.

Vamberk plný turistických cílů

V současné době se ve Vamberku najde krásné muzeum, a to konkrétně Muzeum krajky Vamberk. Muzeum pojednává o celé dlouhé historii slavné krajkářské tradice, která, jak již bylo zmíněno, se zde začala rozvíjet už v 17. století.

Pokud však nemáte na muzeum náladu, nabízí se návštěva zdejšího krásného kostela zasvěcenému sv. Barboře. Jedná se o raně barokní hřbitovní kostel. Taktéž ve městě najdete další kostel, a to sv. Prokopa, který je taktéž barokní stavbou.

Na území města Vamberk se mimo jiné nachází i židovský hřbitov, který je dnes volně přístupný, a dále kašna na náměstí nebo moderní vila z roku 1923 zvaná Kubiasova vila.

Možnosti ubytování ve Vamberku

Hotel Krajka

Hotel Krajka nacházející se ve Vamberku je rozhodně skvělé místo, kde můžete po náročném výletě nebo výšlapu složit svou hlavu. Obrovskou výhodou tohoto ubytování je především možnost využít restauraci přímo uvnitř budovy.

Další krásná ubytování se nachází především v okolí města. Například stojí za zmínku Apartmány Morávky, které naleznete v Rychnově nad Kněžnou, nebo penzion Továrníkova vila, který zase leží ve Skuhrově nad Bělou.

Kde se najíst ve městě Vamberk

Kde se najíst ve městě Vamberk? Nabízí se například krásná chata Na vyhlídce, kde si jistě pochutnáte. Případně se nabízí i restaurace Zdobnice nebo Pekelská hospoda, která je velice kladně hodnocena na internetu.

Co najdete v okolí

Lyžařská střediska

Na snowboard nebo na lyže se můžete postavit ve Skiareálu Dlouhoňovice, který leží asi dvanáct kilometrů vzdušnou čarou od Vamberku. Nabízí pravidelně upravovanou sjezdovku, a kromě toho také možnost vyzkoušet večerní lyžování. Kousek dál pak leží ještě Skiareál Farský kopec.

Koupaliště, vodní nádrže

Aquapark Ústí nad Orlicí je přesně místo, kam zavítáte, pokud vás přestane bavit pobyt na letním horkém sluníčku. Nachází se od Vamberku asi 17 kilometrů.

Výlety, turistika

Plánujete se podívat po okolí? V okolí města Vamberk se toho nachází tolik míst, co vidět! Například se zajeďte podívat na zámek Doudleby nad Orlicí, který je postaven v renesančním stylu. Nebo snad dáte přednost rozhledně Vrbice, která na svém místě stojí už přes patnáct let?

V blízkém okolí města Vamberk se nachází mimo jiné i hrad Litice, který pochází už ze 13.století, nebo Nový zámek Kostelec nad Orlicí, jenž je českou kulturní památkou.

Cyklistika

Městem prochází řada cyklostezek. Orlické hory jsou zkrátka poseté cyklotrasami, jenom stačí nasednout na kolo! Ve Vamberku se napojte na cyklotrasu, která původně vede z nedalekých Doudleb nad Orlicí. Její konec je pak v Lípě nad Orlicí. Cesta vede skrze Čestice, Častolovice a také skrze Kostelec nad Orlicí. Není to nijak náročná trasa, pojedete především po rovinatém terénu.