Sněžné

Lidové roubené chalupy, kaplička Panny Marie Sněžné i dělostřelecká tvrz – i tak lze charakterizovat obec Sněžné ležící v Orlických horách, konkrétně v okrese Rychnov nad Kněžnou. I když se obec nepyšní velkým množstvím obyvatel, o to víc je mezi turisty oblíbená. Vesnička se člověku vryje do paměti i díky střípkům z historie, jež jsou zde stále k vidění.

Něco málo z historie

Zamiřme na malý okamžik do historie půvabné vesničky. Věděli jste, že vůbec první zmínka o vsi pochází z roku 1534? O tři roky později byla obec obývaná rovnou patnácti obyvateli a roku 1885 se zde založil hasičský sbor, následovalo ho založení Sokola. K elektrifikaci došlo až v roce 1928, i když katastrální území obce se datuje do dřívějšího roku.

Za zmínku stojí ještě dům č. 1, který byl zmíněn v legendární knize Babička, za níž stojí Božena Němcová. Právě z tohoto domu pocházela mlynářka vystupující ve zmiňované knize. Později se z domu mlynářky stal dům plátenické manufaktury, která je pro obec typická stejně jako zdejší zemědělské usedlosti.

Obec Sněžné se zapsala do paměti nejen tamějších obyvatel i díky pokladu, který se zde našel před lety. Poklad byl nalezen roku 1961 a jednalo se o bílé peníze krále Vladislava Jagellonského. Podle historiků měly být na území obce zakopány před více jak čtyřmi sty lety.

Obec Sněžné plná turistických cílů

Sněžné stojí rozhodně za procházku. I když je to obec poměrně malá, má rozhodně co nabídnout. Při procházce člověka zaujmou především roubené chalupy, kterými je obec proslulá. Za fotografii stojí i zmiňovaná kaplička Panny Marie Sněžné, která byla postavena už v roce 1892. K turistickým cílům v obci patří taktéž dělostřelecká tvrz Skutina, jež patřila mezi páteřní stavby československého opevnění. Její výstavba začala ke konci roku 1937, nikdy však nebyla dokončena. A to měla opravdu slušný rozpočet! Zadávací částka činila skoro 32 milionů korun!

Možnosti ubytování v obci Sněžné

Chata Horalka

Rekreační areál nabízející nejen možnosti ubytování v chatkách či bungalovech. Kromě ubytování nabízí Chata Horalka taktéž odpočinek v sauně, dětské hřiště pro nejmenší a tělocvičnu pro ty starší. K dispozici je taktéž ohniště pro večerní opékání buřtů či marshmallow. Wi-Fi připojení v celém areálu zdarma je taktéž součást atraktivní nabídky hotelu stejně jako skvělá kuchyně, kde se dobře nají každý.

Chalupa Magdalena

V horní části obce Sněžné najdete krásnou chalupu jménem Magdalena, kde je taktéž možnost se ubytovat. Chalupa v sobě ukrývá prakticky všechno, co člověk k životu potřebuje. Bonusem je okolní oplocená zahrada, na které se nachází bazén pro osvěžení či pískoviště pro nejmenší.

Kde se najíst v obci Sněžné

Dostali jste pořádný hlad po zdolané turistické túře? Nebo si jen chcete dopřát orosenou odměnu kousek od místa vašeho ubytování? Tradiční stravování nabízí v obci Sněžné chata Horalka.

Co najdete v okolí?

I když je samotná obec plná turistických cílů, za prozkoumání stojí i její okolí, které je plné cyklistických tras, pamětihodností i lyžařských středisek.

Lyžařská střediska

Zhruba 5 kilometrů od obce je vzdálené Lyžařské středisko Olešnice v Orlických horách nabízející sjezdovky pro začínající i pokročilé. Za zmínku stojí i Lyžařské středisko Deštné, kam lze zamířit i během léta. Zapomenout nesmíme ani na Ski Sedloňov, což je lyžařské středisko nacházející se zhruba pět kilometrů od obce.

Koupaliště, vodní nádrže

V létě se touží po jediném – po osvěžení! Naštěstí se zhruba půl hodiny autem od obce nachází přírodní koupaliště v Rokytnici v Orlických horách nebo Letní koupaliště Dobruška nacházející se zhruba dvanáct kilometrů od obce.

Výlety, turistika

V okolí najdete zříceninu hradu Dobřany, která je i po letech velice rozsáhlá. V Novém hrádku najdete zříceninu hradu Frymburk a v Rychnově nad Kněžnou leží krásný, velmi fotogenický zámek. Nové Město nad Metují se taktéž pyšní krásným zámkem, Dobrošov zase unikátní rozhlednou. Vaše kroky mohou směřovat i na vrchol Velké Deštné, což je nejvyšší hora Orlických hor.

Cyklistika

K nejoblíbenějším cyklotrasám patří ta vedoucí od chaty Horalky. Je velice nenáročná, dlouhá asi dvacet kilometrů a vede skrze Dobřany, údolím Zlatého potoka až do Kounova a Janova.