Slavoňov

V Okrese Náchod v Královéhradeckém kraji našli byste vísku známou pro svou lidovou architekturu. Tou vískou je obec Slavoňov, které dominuje celodřevěný kostel sv. Jana Křtitele, jenž je lákadlem nejen věřících, ale i ateistů.

Něco málo z historie

Obec Slavoňov se dnes skládá ze dvou částí, kdy tou druhou částí je Blažkov. Historie obce se začala psát už v roce 1369, i když přesné datum vzniku obce není dodnes známo. Ví se však, že místo, na kterém dnes Slavoňov sídlí, bylo využíváno už daleko dřív. Pravděpodobně ho využíval arcijáhen Slavoň, který měl podle pramenů i obec založit.

I když se to dnes na první pohled nezdá, dříve byla obec Slavoňov tou z chudších obcí, jež ležely v podhůří Orlických hor. Ovšem už tehdy díky dřevěnému kostelu, který láká turisty do Slavoňova dodnes, vynikala mezi ostatními obcemi nacházejícími se v Orlických horách.

Obec prošla v minulosti obrovským rozvojem. Byla zde založena Kampelčika i meliorační družstvo. Později byla založena také škola, hasičský sbor nebo autobusová doprava.

Slavoňov plný turistických cílů

I když Slavoňov nabízí mnohé krásy, tím nejhlavnějším lákadlem turistů je bezesporu zmiňovaný roubený kostelík sv. Jana Křtitele, který nese prvky gotiky i prvky renesance. Pokud byste vešli dovnitř do kostelíku, všimli byste si nádherného kazetového stropu, a ještě krásnější výzdoby, která poukazuje na lidové malířství. Pokud byste se pořádně na kazetový strop zahleděli, sklonili byste se před prací tesařů. Vytvořit tak unikátní strop totiž nemohlo být nic snadného.

Co vás na dřevěném kostelíku, jenž je dominantou obce Slavoňov, ještě překvapí, tak je především zděná věžovitá zvonice.

Možnosti ubytování ve Slavoňově

Dračí Tvrz

Tím vůbec nejatraktivnějším ubytováním ve Slavoňově je Dračí Tvrz, která nabízí velice moderní a komfortní ubytování. Samozřejmostí je parkování zdarma, taktéž internetové připojení po celém hotelu.

Kromě zmíněného ubytování je možné pronajmout si zdejší chalupy nebo chaty. Případně je možné ubytovat se v penzionech či hotelech v okolí obce. V Novém Městě nad Metují se nachází sympatický penzion Na Hradčanech, ve stejném městě také hotel U Broučka.

Kde se najíst v obci Slavoňov

Kde se najíst v obci Slavoňov? Nabízí se krásná lidová hospůdka jménem U Bětky, kde vaří opravdu skvělé pokrmy, po kterých se budete tuze oblizovat.

Co najdete v okolí

Lyžařská střediska

Orlické hory jsou skvělé místo na lyžování. V okolí obce Slavoňov se nachází celá řada lyžařských středisek. Za vypíchnutí stojí především to v Olešnici v Orlických horách nebo Skiareál Sedloňov v Sedloňově.

Koupaliště, vodní nádrže

Za letním osvěžením se můžete buď vydat na koupaliště do Dobrého či Bystrého, nebo se nabízí osvěžení ve vodních nádržích. V okolí obce najdeme například vodní nádrž Rozkoš nebo vodní nádrž Pastviny.

Výlety, turistika

Rozhledna Sendraž, zámek Nové Město nad Metují nebo rozhledna Dobrošov, která má pětadvacetimetrovou věž. To jsou tři místa, kam se vydat na výlet v okolí obce Slavoňov.

Cyklistika

Orlickými horami prochází celá řada cyklotras a cyklostezek. Stačí si vybrat jednu, nasednout na kolo a vydat se vstříc cyklistickému dobrodružství.