Slatina nad Zdobnicí

Obec Slatinu nad Zdobnicí najdete v krásném podhůří Orlických hor. Jedná se o obec nacházející se v okrese Rychnov nad Kněžnou, která nabízí nejkrásnější pohledy na přírodu Orlických hor.

Něco málo z historie

Vůbec první písemná zmínka o krásné obci v Orlických horách byla napsána v roce 1359. Za dobu své existence se v obci vybudovala železniční trať, která vede až do Rokytnice v Orlických horách.

Co stojí ještě za vypíchnutí, tak je název obce. Věděli jste, že název obce je odvozen od kyselých močálovitých pozemků, kterým se jinak říká právě slatiny? Močálovité pozemky čili slatiny se v blízkém okolí obce v minulosti nacházely v hojném množství.

Slatina nad Zdobnicí plná turistických cílů

I když je obec poměrně malá a mnoho se toho o její historii neví, neznamená to, že v obci není, co k vidění. Právě naopak! Při procházce obcí narazíte například na zdejší kostel Proměnění Páně, vedle kterého leží také barokní fara. Kostel byl vybudován už ve 14.století a původně byl zasvěcen svaté Dorotě. Kostel byl v uplynulých letech nejen renovován, ale později také nahrazen zcela novou (a už současnou) stavbou.

Při procházce obcí si můžete povšimnout i krásných roubených chalup, jež jsou pro Orlické hory typické. Narazit můžete i na zbytky renesanční tvrze Bubnů z Litic, která se zde dříve nacházela.

Možnosti ubytování ve Slatině nad Zdobnicí

Spíše než ve Slatině nad Zdobnicí, naleznete ubytování v blízkém okolí obce. Například se nabízí chalupa Hanička, která se nachází v nedalekém Pěčíně, nebo penzion Marie Magdalena, který zase leží v Žamberku v Orlických horách.

Kde se najíst v obci Slatina nad Zdobnicí

Máte pořádný hlad a chcete si ve Slatině nad Zdobnicí dát nějakou báječnou večeři či oběd? Nabízí se občerstvení Na Hřišti nebo hospoda U Václava, která vás přivítá s otevřenou náručí.

Co najdete v okolí

Lyžařská střediska

Kousek od Slatiny nad Zdobnicí se nachází řada krásných skiareálů. Jeden mají například v Dlouhoňovicích, další pak v Rokytnici v Orlických horách. Oba dva skiareály se rozprostírají v malebném prostředí Orlických hor, tudíž v obou případech zažijete doslova nezapomenutelné lyžování.

Koupaliště, vodní nádrže

Kromě koupaliště v Rokytnici v Orlických horách se můžete jít během parných letních dnů osvěžit k vodní nádrži Pastviny. Pokud jste milovníkem vodních atrakcí, pak v Ústí nad Orlicí najdete báječný aquapark.

Výlety, turistika

Hrad Litice, Tyršova rozhledna na kopci jménem Rozálka nebo dřevěný kostel sv. Petra a Pavla u Liberku. To jsou přesně ta místa, která můžete navštívit, pokud budete mít volnou chvíli. Všechna místa se nachází v těsné vzdálenosti obce Slatina nad Zdobnicí, tudíž se nemusíte obávat, že pojedete autem dlouhé hodiny.

Cyklistika

Obcí nebo jejím okolí vede celá spousta cyklotras. Stačí si vybrat jednu, nasednout na kolo a vydat se vstříc letnímu dobrodružství.