Skuhrov nad Bělou

Skuhrov nad Bělou - obec známá už od 13. století i dnes láká stovky turistů do podhůří Orlických hor. Právě odtud vede celá řada cyklostezek i turistických tras a možností, kam se zajet podívat, je celá spousta.

Něco málo z historie

Jak již bylo zmíněno, obec Skuhrov nad Bělou je známá už od 13.století. Historie obce se začala psát zhruba v roce 1279, což je rok, z něhož pochází vůbec první písemná zmínka. V době, kdy horská víska vznikla, stál nad obcí krásný hrad. Dnes jsou po něm patrné už jen stopy, jelikož od 16. století samovolně chátral. Místo něj se však na místě, kde zhruba stál, postavila dřevěná rozhledna, která nabízí opravdu dech beroucí výhledy na okolí.

Ve Skuhrově nad Bělou se v minulosti aktivně tavila železná ruda, která se kutala především v nedalekém Dobrém a také v Lukavci. Železná ruda se zde tavila dřevěným uhlím v pecích, z nichž vůbec ta první byla postavená roku 1792.

Skuhrov nad Bělou plný turistických cílů

Na místě, kde dříve stával hrad, dnes stojí nádherná dřevěná rozhledna, která je jedním z oblíbených turistických cílů. Rozhledna nabízí zajímavé výhledy už od roku 2006, kdy byla otevřena veřejnosti. Mimochodem, věděli jste, že rozhledna se veřejnosti otevřela při takzvaných Mutinových slavnostech? Jedná se o slavnosti, které se dodnes ve Skuhrově nad Bělou konají.

Kromě rozhledny, která dnes stojí na místě bývalého hradu, jak již bylo zmíněno, stojí za povšimnutí i zdejší kostel zasvěcený svatému Jakubovi Většímu. Taktéž je zde postaven krásný pozdně barokní most přes Bělou, jehož vznik se datuje už do 18.století.

Při procházce obcí narazíte na památnou lípu, která nese jméno Skuhrovská lípa. Zasazená byla roku 1848, a to v době, kdy došlo ke zrušení roboty.

Možnosti ubytování ve Skuhrově nad Bělou

Penzion Hraštice

Penzion Hraštice nabízí příjemné ubytování se společným prostorem, kde se nachází kuchyně, televize i pohovka. Pokoje mají vlastní sociální zařízení i svou terasu.

Penzion Továrníkova vila

Penzion Továrníkova vila patří k velice oblíbeným. Najdete ho přímo ve Skuhrově nad Bělou a nabídne vám komfortní a bezproblémové ubytování. Kromě pokoje má návštěvník možnost vstupovat do zahrady a zahrát si stolní fotbal.

Chalupa Skuhrov nad Bělou

Chalupa Skuhrov nad Bělou nabízí příjemné ubytování přímo v samotném podhůří Orlických hor. Jedná se o hezkou chalupu s pravidelně udržovanou zahradou a taktéž s loukou pod lesem, která je vhodná například na snídaně formou pikniku.

Kde se najíst ve Skuhrově nad Bělou

Restaurace U Kouřmů – to je místo, kam si můžete ve Skuhrově nad Bělou zajít jak na báječný oběd, tak na ještě lepší večeři. Případně si se můžete zajít jen pro orosenou odměnu, pokud máte za sebou několikakilometrový výšlap či celodenní výlet.

Co najdete v okolí

Lyžařská střediska

V nedaleké Velké Deštné se nachází rovnou dvě lyžařská střediska, která slibují nezapomenutelné lyžování. Skvěle si však zalyžujete i ve Skicentru Zdobnice ve Zdobnici, které je méně frekventované.

Koupaliště, vodní nádrže

V okolí obce nachází se celá spousta koupališť. Zamiřte například na koupaliště do Bystrého nebo Dobrého, případně je jedno i v Rokytnici v Orlických horách. Co se týče aquaparků, v okolí se nachází Aquapark Ústí nad Orlicí nebo Aquapark Hradec Králové.

Výlety, turistika

Ptáte se, kam si zajet na výlet v okolí Skuhrova nad Bělou? Možností je celá řada! Nabízí se například skanzen v nedalekém Uhřínově, dále také vrchol Velká Deštná, pod kterým se tyčí stejnojmenná rozhledna, nebo zámek Opočno. Kam se vydáte jako první?

Cyklistika

Chcete se projíždět na kole, a přitom se kochat krásnou přírodou Orlických hor? Ze Skuhrova naštěstí vede krásná cyklotrasa, a to přes Velkou Deštnou, kde stojí například rozhledna. Cyklotrasa je dlouhá šedesát kilometrů, ale je jen středně náročná. Vede přes Jedlovou v Orlických horách nebo přes Osečnici.