Šediviny

V okrese Rychnov nad Kněžnou nachází se obec jménem Šediviny, která je součástí obce Kounov a která je obklopená krásnou přírodou Orlických hor. Obec je proslulá svými roubenými chalupami, jež uvidíte naprosto všude, kam se podíváte.

Něco málo z historie

Šediviny jsou horská věc, která je známá už od roku 1590 (ovšem někde se uvádí, že je známá od roku 1654). V každém případě se jedná o horskou vísku, jež byla v minulosti rozdělena a její části byly rozprodány. Ves se tak začala dělit na tři části, což ostatně trvá dodnes. Těmito třemi částmi jsou Horní Šediviny, Dolní Šediviny a Malé Šediviny.

Ještě roku 1930 byla obec součástí obce Plasnice, respektive tyto dvě obce byly spojeny v jednu. Později se však opět rozdělily na dvě jednotné obce a Šediviny se tak staly místem, které je určeno především k rekreačním pobytům. Turisté mají vísku velice v oblibě. Přece jenom leží v samotném srdci Orlických hor a vede tudy nejen několik cyklotras, ale také pěší trasy pro milovníky chůze.

Obec Šediviny plná turistických cílů

Obec Šediviny rozhodně stojí za procházku. Na kopečku tyčícím se nad vesnicí totiž stojí krásný kostelík, který podle všeho pochází už z roku 1907. Jedná se o kostel sv. Josefa, vedle kterého leží horský hotel a velice krásná roubená chalupa.

Pokud byste při procházce pokračovali dál a sešli až k soutoku Hluckého a Bažinského potoka, přišli byste na místo, kde dříve stával hrad Hluky. Dříve se dole pod hradem nacházel i mlýn, ale toho bohužel zničila nemilosrdná povodeň.

Možnosti ubytování v obci Šediviny

Mnoho možností ubytování v obci Šediviny nenajdete, ovšem v nedaleké Deštné v Orlických horách najdete ubytování víc než dost. Například se zde můžete ubytovat v penzionu Na Staré cestě nebo v penzionu ARNIKA.

Kde se najíst v obci Šediviny

Obec Šediviny bohužel neoplývá místy, kde se můžete najíst. To však neznamená, že budete o hladu. Skvělé restaurace se nachází například v nedaleké Deštné v Orlických horách. Zde se nachází například Kozí chlívek, kde vaší naprosto skvěle, nebo srub Karolina, kde bude taktéž jídlo zážitkem.

Co najdete v okolí

Lyžařská střediska

Za skvělým lyžováním si zajeďte do Skicentra Sport profi Deštné v Orlických horách. Jedná se o velice oblíbené ski centrum, kde si zalyžují jak začínající, tak pokročilí lyžaři. V Deštné pak ještě najdete jedno lyžařské středisko, a to konkrétně Skiareál Na Špičáku.

Koupaliště, vodní nádrže

V okolí obce Šediviny najdete celou řadu míst, kde se můžete osvěžit. Kromě nedaleké vodní nádrže Pastviny se můžete vydat na menší koupaliště v okolí. Nachází se například v Dobrém nebo v Dobrušce či v Bystrém. Bazén je k dispozici i v Deštné v Orlických horách.

Výlety, turistika

Dřevěná kaple blahoslavené Panny Marie v Dříši, Skanzen Uhřínov v Uhřínově nebo rozhledna Velká Deštná – to jsou všechna místa, která se nachází v těsné vzdálenosti obce Šediviny a která můžete navštívit, pakliže v této části Orlických hor budete trávit svou dovolenou či víkend.

Cyklistika

Pokud se chcete projet na kole, zajeďte si do nedaleké Deštné v Orlických horách, kudy prochází celá řada cyklostezek. Jedna z nich například vede z Deštné přes Šerlich po hřebeni hor. Jedná se o cyklotrasu dlouhou asi třicet kilometrů, která je určená spíše zkušeným cyklistům. Nejedná se totiž o nejsnazší cyklotrasu.