Rybná nad Zdobnicí

Rybná nad Zdobnicí nebo dříve také Orlická Rybná - to je o malebná obec nacházející se v okrese Rychnov nad Kněžnou v Královéhradeckém kraji. Tuto krásnou vísku byste našli jenom pár kilometrů od Vamberka. Známá je především výrobou paličkovaných krajek, které se se zmiňovaným Vamberkem pojí.

Něco málo z historie

Vůbec první zmínka o obci se datuje do roku 1354. Tehdy vyvrcholila kolonizace tohoto kraje a došlo k založení působivé vesničky. Svůj název získala víska pravděpodobně kvůli tomu, že se zde nacházelo obrovské množství rybníčků i bažin.

Bohužel se musí konstatovat, že se toho o historii obce mnoho neví. Jedná se o drobnou horskou vísku v Orlických horách, která se zapsala do podvědomí lidí především díky Oldřichovi Hlavsovi, který se zde narodil. Oldřich Hlavsa byl akademický malíř a byl rodákem obce Rybná nad Zdobnicí stejně jako duchovní Jan Selichar nebo sedlák a zároveň politik František Hovorka.

Rybná nad Zdobnicí plná turistických cílů

Obec Rybná nad Zdobnicí patří k oblíbeným turistickým cílům především díky své obrazárně, kde jsou vyzdviženy především díla českých mistrů. Zdejší obrazárna byla vybudována už v roce 1938 a s postupem let se v ní hromadilo mnoho malířských skvostů. Nejvíce děl zde má zmiňovaný rodák Rybné nad Zdobnicí Oldřich Hlavsa, ovšem najdete zde i díla Antonína Slavíčka, dále také díla Václava Špály, Bořivoje Žufana nebo Oskara Filia či Jana Trampoty.

Horská víska je známá taktéž pro svůj kostel, který obci vévodí. Jedná se o gotický kostel zasvěcený svatému Jakubovi Většímu.

Možnosti ubytování v obci Rybná nad Zdobnicí

I když byste mnoho možností ubytování v Rybné nad Zdobnicí nenašli, nezoufejte. V blízkosti obce leží celá spousta krásných hotelů a penzionů, k nimž patří například Hotel Krajka Vamberk nebo v nedalekém Pěčíně leží chalupa Hanička.

Kde se najíst v Rybné nad Zdobnicí

Mnoho adekvátních míst k občerstvení v Rybné nad Zdobnicí nenajdete, ale opět platí, že okolí obce je doslova plné gastronomických podniků. Například vás dobře pohostí v hospodě U Václava ve Slatině nad Zdobnicí nebo hotelu Kunštát v Orlickém Záhoří.

Co najdete v okolí

Lyžařská střediska

Za nezapomenutelným lyžováním se vydejte do obce jménem Dlouhoňovice, kde se nachází moc krásný skiareál s pravidelně upravovanými sjezdovkami, jež jsou určené jak pro začínající lyžaře, tak pro zkušené snowboardisty.

Koupaliště, vodní nádrže

Milujete koupání v přírodě? Pak si doslova zamilujete vodní nádrž Pastviny, která leží zhruba čtrnáct kilometrů vzdušnou čarou od obce Rybná nad Zdobnicí. Jedná se dnes už o bývalou přečerpávací elektrárnu.

Výlety, turistika

Co vidět v okolí Rybné nad Orlicí? Kam zajet na výlet? Nabízí se rozhodně hrad Litice, který najdete v hlubokém údolí Divoké Orlice. Pokud jste milovníkem výšek, přivítá vás Tyršova rozhledna, která leží na kopci Rozálka.

Cyklistika

Orlickými horami stejně jako Rybnou nad Zdobnicí prochází řada cyklostezek a cyklotras.