Rokytnice v Orlických Horách

V okrese Rychnov nad Kněžnou, asi devět kilometrů od Žamberku leží krásné město jménem Rokytnice v Orlických horách, které je turisty každoročně velmi vyhledávané. Město je totiž skvěle situované, kromě toho v sobě i ve svém okolí ukrývá mnoho turistických cílů.

Něco málo z historie

Věděli jste, že vůbec první písemná zmínka o městě pochází už z roku 1318? Z dostupných pramenů vyplývá, že město (dříve tedy osadu) založili pánové z Rychnova. Co je na historii města zajímavé, je především fakt, že se mnohokrát měnil jeho majitel. V jednu chvíli město vlastnil dokonce německý šlechtic!

Stejně jako se v historii města mnohokrát opakuje změna majitele, taktéž se neustále mluví o statusu města. Rokytnice v Orlických horách několikrát zažila situaci, kdy byl status města odebrán a posléze zase udělen. Naposled se tak stalo roku 1971, ovšem až od roku 1989 se z městečka stává turistické středisko,které je dnes označováno za centrum východní části Orlických hor.

Rokytnice v Orlických horách plná turistických cílů

Rokytnice v Orlických horách je turisty vyhledávaná především díky lyžařským střediskům. Přímo v centru města se nachází například velmi oblíbený Skiareál Farský kopec, který nabízí sjezdovky vhodné i pro začínající lyžaře. Rádi sem putují především rodiny s dětmi, jelikož zdejší lyžařské školy jsou vyhlášené.Během léta však prahnou spíše po osvěžení, které se jim dostane na zdejším přírodním koupališti.

K oblíbeným turistickým cílům patří i zdejší zámek sídlící přímo na náměstí města. K němu náleží i zámecký kostel Nejsvětější Trojice s hrobkou. Pro Rokytnici v Orlických horách je taktéž typický sloup se sochou Panny Marie na náměstí nebo Empírová kašna, která pochází z roku 1886 a kterou najdete na stejném místě.

Město ukrývá i židovský hřbitov, řadu památníků a kaplí, taktéž dělostřeleckou tvrz Hanička, která byla součástí Československého opevnění. Později však byla přebudována na protiatomový kryt. Tvrz Hanička je dnes brána jako muzeum,kterých se na území Rokytnice nachází celá řada. Za navštívení stojí taktéž Muzeum dráhy Doudleby – Vamberk – Rokytnice či Sýpka – muzeum Orlických hor.

Možnosti ubytování v Rokytnici

Hotel Orličan

Hotel Orličan je synonymem pro ubytování v srdci Orlických hor. Patří mezi turisty k nejvyhledávanějším a nejoblíbenějším, a to především díky možnosti se zde skvěle občerstvit. V nabídce je také možnost využití kulečníku či bowlingu.

Penzion Severák

Penzion Severák se nachází jenom kousek od centra města. Jedná se o rodinný penzion, který nabízí ubytování pro všechny méně náročné jedince. Co turisté oceňují, je možnost parkovat přímo u penzionu.

Kde se najíst v Rokytnici v Orlických horách

Kam si zajít na skvělou večeři nebo oběd? Nabízí se již zmiňovaný hotel Orličan, jenž má atraktivní nabídku plnou předkrmů, hlavních jídel, polévek i dezertů.

Co najdete v okolí

Lyžařská střediska

I když se skiareál nachází přímo v srdci Rokytnice, při delší zimní dovolené navštivte i Skiareál Nella – Bartošovice, který se od města nachází, co by kamenem dohodil. K dispozici jsou zde dva vleky a je nabízí se i možnost večerního lyžování, což bude určitě zážitkem. V blízkosti města najdeme i Skincetrum Říčky, což je jedno z nejlepších středisek sjezdového lyžování v celých Orlických horách.

Koupaliště, vodní nádrže

Netoužíte po ničem jiném než po osvěžení? Ve stále přijatelné vzdálenosti od Rokytnice v Orlických horách se nachází Aquapark Ústí nad Orlicí, kam se můžete uchýlit i za deště. V létě se lidé uchylují i na Pastviny, respektive ke stejnojmenné vodní nádrži, která leží zhruba jedenáct kilometrů od města. Taktéž plavecký areál v Dobrušce nabízí možnost příjemného osvěžení v letních parných dnech.

Výlety, turistika

Zhruba devět kilometrů od města se nachází Tyršova rozhledna nebo hrad Litice. Turisty vyhledávaný je Skanzen Uhřínov nebo Zámek Doudleby nad Orlicí, který je postaven v renesančním stylu. Na opravdové turisty se těší Velká Deštná, což je nejvyšší vrchol Orlických hor.

Cyklistika

Na kole se můžete vydat z Rokytnice až do Bartošovic. Cyklotrasa je dlouhá necelých třicet kilometrů a vede kolem pevnosti Hanička. Nebo se můžete vydat z Rokytnice až do Žamberku, což je hezká, nenáročná, asi dvanáctikilometrová trasa.