Říčky v Orlických horách

Obec Říčky v Orlických horách je známá především díky svému lyžařskému středisku, které je označované za nejlepší lyžařské středisko v celé chráněné krajinné oblasti. I když se sem sjíždí turisté především díky možnosti skvěle si zalyžovat, je obec atraktivní i z jiných důvodů. Věděli jste například, že obec je plná roubených chalup, jež se nachází i na svazích okolních hor?

Něco málo z historie

V současné době je obec Říčky v Orlických horách synonymum pro letní i zimní rekreaci. Dříve tomu tak ale nebylo. Nahlédněme na malý okamžik do historie obce, která dnes patří k nejvíce navštěvovaným. Věděli jste, že vůbec první písemná zmínka o obci se ukázala světu už v roce 1654? V té době byla obec vsí lesních dělníků a sklářů.

Říčky se svou historií příliš nechlubí. Důvodem toho je fakt, že během druhé světové války byla obec součástí Německé říše. Když však válka skončila, obec se stala sídlem především umělců, kteří osídlili volné domy, jež dřív patřily německému obyvatelstvu. Z obce se rázem stala umělecká kolonie, kde měl své letní sídlo třeba i malíř a taktéž spisovatel Adolf Hoffmeister. Ten však okolí obce nezachytil tak skvěle jako Jindřiška Smetanová, známá česká spisovatelka, která má na svém kontu několik krásných povídek.

Říčky v Orlických horách plné turistických cílů

Barokní kostel Nejsvětější Trojice nacházející se přímo v centru obce a pocházející z roku 1790-1792 – to je jedno z hlavních turistických lákadel obce. Pro Říčky v Orlických horách jsou typické již zmiňované roubenky, které se vyskytují i na svazích okolních hor, a taktéž stojí za zmínku Kunštátská kaple, jež je postavená do barokního stylu.

Obec Říčky v Orlických horách je proslulá díky svému lyžařskému středisku, které již bylo zmíněno. Skincetrum Říčky v Orlických horách je označované za to nejlepší lyžařské středisko, jež se v CHKO Orlické hory nachází. V nabídce skiareálu je samozřejmě vypůjčení potřebného vybavení, také lyžařská či snowboardová škola nebo úschovna.

Možnosti ubytování v Říčkách

Wellness hotel Říčky

Wellness hotel Říčky je místo, kde se kloubí nejen ubytování, ale také odpočinek a skvělé jídlo. Dovolená by měla být i o relaxaci, proto řada turistů volí právě tento hotel a rezervuje si zde svůj pobyt. Každý pokoj je vybaven vlastním sociálním zařízením, což návštěvníci oceňují.

Chata Říčky

Chata Říčky se nachází jenom kousek od centra stejnojmenné obce, hledat ji tedy určitě nebudete. Disponuje především klidem i komfortním ubytováním, kde nechybí samozřejmě Wi-Fi připojení ani parkování přímo u chaty. Venku je možné posedět, případně je možnost půjčit si i knihy při dlouhé chvíli.

Penzion Pašta

Rodinný penzion Pašta poskytuje ubytování turistům už od roku 1996, kdy byla dokončena jeho výstavba. Do nynějška si lidé spojují tento penzion s kvalitním ubytováním, které je zpestřeno o chutná a čerstvá jídla, jež si lze vychutnat i na terase penzionu.

Kde se najíst v Říčkách v Orlických horách

Skvělé jídlo nabízí zmiňovaný Wellness hotel Říčky i Penzion Pašta. Pokud však máme vypíchnout restauraci v pravém slova smyslu, zmíníme restauraci Říčky, která nabízí dokonce snídaně, abyste mohli příjemně zahájit nový den.

Co najdete v okolí

Lyžařská střediska

Nikde se nepíše, že musíte celou svou zimní dovolenou strávit v jednom lyžařském středisku, tedy v tomto případě ve Skicentru Říčky. I když je toto středisko označované za nejlepší v celých Orlických horách, co zkusit i Skicentrum Zdobnice, které se nachází v blízkosti obce?

Koupaliště, vodní nádrže

Za letním osvěžením se můžete vydat k vodní nádrži Pastviny, která se nachází pár minut autem od obce Říčky. I v blízké Deštné najdete místo na koupání. Osvěžení slibuje také koupaliště ve Vamberku nebo koupaliště v Jablonné nad Orlicí.

Výlety, turistika

Kam na výlet či za turistikou v okolí obce Říčky? Nabízí se například návštěva rozhledny Anenský vrch nebo Skanzen Uhřínov. Nebo si trumfnete zdolat nejvyšší vrchol Orlických hor, kterým je Velká Deštná? Stejnojmenná rozhledna se taktéž nachází kousek od obce, stejně jako hrad Litice nebo Arboretum Žampach.

Cyklistika

Obcí vede hned několik cyklistických tras.