Podbřezí

V okrese Rychnov nad Kněžnou, v Královéhradeckém kraji našli byste krásnou vísku jménem Podbřezí. Ta je zajímavá především díky zdejšímu zámku, který se tyčí na skalnatém ostrohu a který je tím místem, kde se odehrával děj románu Temno od Aloise Jiráska.

Něco málo z historie

Vůbec první písemnou zmínku o obci Podbřezí bychom našli z roku 1388. To je však prakticky všechno, co se o historii této malé horské vísky ví. Díky židovskému hřbitovu lze konstatovat, že zde pobývali židovští obchodníci. Prameny tvrdí, že zde pobývali v 17. století.

Obec Podbřezí plná turistických cílů

I když je však obec velice drobnou a o její historii se toho neví moc, nabízí turistům mnoho. Kromě zmiňovaného židovského hřbitova byste na území dnešní krásné horské vísky našli také zámek, který již byl zmiňován. Zámek Skalka se tyčí na romantickém skalnatém ostrohu. A jak také bylo zmíněno, právě on byl dějištěm románu Temno, který napsal jeden z našich nejznámějších spisovatelů Alois Jirásek. Pokud byste se do zámku chtěli podívat, nepodaří se vám to. Zámek je nadále nepřístupný. Ovšem co je přístupné, tak je zámecká kaple, kde se dodnes konají nejrůznější výstavy.

Jelikož obec Podbřezí leží v romantickém údolí Zlatého potoka, narazíte při procházce obcí na několik stylových mlýnů. Kromě toho je obec plná roubených chaloupek, jež jsou typické pro celé Orlické hory.

Pokud budete mít chvilku, vydejte se na zdejší poutní místo Studánka. Podle pověsti právě na tomto místě došlo k zázračnému uzdravení nejmenovaného sládka.

Možnosti ubytování v Podbřezí

Hotely nebo penziony vhodné k ubytování byste v Podbřezí hledali jenom stěží. Naštěstí je okolí krásné obce plné vhodných míst, kde přespat. Nabízí se například chalupa Skuhrov nad Bělou nebo chata Bystré nacházející se v Bystrém.

Kde se najíst v Podbřezí

Přemýšlíte, kde se dobře najíte v obci Podbřezí? Nabízí se hostinec Skalka, který je v celých Orlických horách vyhlášený.

Co najdete v okolí

Lyžařská střediska

Skiareál Na Špičáku je jedním z míst, kam povedou kroky každého vášnivého lyžaře. Jedná se totiž o jedno z nejvyhlášenějších lyžařských středisek v celých Orlických horách, konkrétně byste ho našli v Deštné.

Koupaliště, vodní nádrže

Vodní nádrž Rozkoš je místo, kde se vám dostane pořádného letního osvěžení. Jestliže však nejste fanouškem přírodních koupališť či vodních nádrží, v nedalekém Ústí nad Orlicí se nachází aquapark plný zábavných i adrenalinových vodních atrakcí.

Výlety, turistika

Rozhledna Skuhrov nad Bělou nebo zámek Opočno. To by měly být první dvě zastávky každého turisty. Oba dva turistické cíle se nachází v těsné vzdálenosti vesnice Podbřezí, tudíž se nemusíte obávat toho, že byste jeli autem několik hodin.

Cyklistika

Orlickými horami prochází celá řada cyklotras a cyklostezek. Stačí si vybrat jednu, nasednout na kolo a vydat se vstříc cyklistickému dobrodružství.