Písečná u Žamberka

V okrese Ústí nad Orlicí v Pardubickém kraji našli byste krásnou a malebnou obec Písečná, která dostává často ještě přídavek u Žamberka. Právě kousek od Žamberka leží, konkrétně v Žamberské pahorkatině při potoce Potočnice.

Něco málo z historie

Vůbec první písemná zmínka o obci vykoukla na svět už v roce 1364. Už tehdy se jednalo o vesnici s rozvolněnou zástavbou v kopcovité krajině, ostatně tento svůj vesnický charakter si zachovala dodnes. Obec se pyšní především svou rozsáhlou zelení, kterou protkávají rybníky, zachované staré chalupy i statky. Za tento svůj zelený vzhled byla obec v minulosti oceněna, a to Zelenou stuhou v soutěži Vesnice roku. Zelená stuha se každoročně uděluje za dlouhodobou péči o životní prostředí a v roce 2004 byla udělena právě Písečné u Žamberka.

Toto ocenění však nebylo poslední, co obec v minulosti získala. O rok později, tedy v roce 2005, obec získala jako vůbec první sídlo v České republice nejvyšší ocenění v celoevropské soutěži Entente Florale Europe. Jednalo se o takzvanou Zlatou plaketu, na kterou je vesnice obzvlášť hrdá.

Písečná u Žamberka plná turistických cílů

Při procházce malebnou obcí narazíte hned na několik pamětihodností. Konkrétně tedy na kostel sv. Kateřiny, který stojí minimálně za fotografii, a dále na zdejší vodní mlýn, který je už pár let kulturní a zároveň technickou památkou.

V Písečné u Žamberka je během letní sezony také přístupné venkovní koupaliště, kde se vyřádí jak rodiny s dětmi, tak party přátel. K dispozici je kromě koupaliště také dětské hřiště, tenisové nebo fotbalové hřiště a dále i skate park.

Možnosti ubytování v Písečné u Žamberka

Ubytování Písečná

Hledáte ideální ubytování v Písečné u Žamberka? Nabízí se Ubytování Písečná, což je ubytování v rodinném domě zařízeném ve venkovském domě. Uvnitř se nachází hned tři samostatné pokoje, také oddělená kuchyně a společenská místnost.

Rekreační dům

V malebné vesničce Písečná u Žamberka se najde také Rekreační dům, který nabízí nejen možnost ubytování, ale také wellness služby. Po náročném výšlapu nebo celodenním výletu se vám tak dostane zaslouženého odpočinku se vším všudy.

V blízkosti Písečné leží celá spousta dalších ubytování. Například v nedalekém Letohradě leží hotel Tvrz Orlice, což je čtyřhvězdičkový hotel nabízející internet zdarma i snídaně v ceně.

Kde se najíst v Písečné u Žamberka

Přemýšlíte, kde se dobře najíte v obci Písečná u Žamberka? Nabízí se zdejší hospoda jménem Růženka, která je zde proslulá.

Co najdete v okolí

Lyžařská střediska

Skvělé lyžování zažijete v nedalekém Skiareálu Dlouhoňovice, který leží v krásném prostředí Orlických hor.

Koupaliště, vodní nádrže

Pokud vás nezaujalo zdejší koupaliště, můžete si zchladit nohy i na koupališti v Dobrém. Případně je v Ústí nad Orlicí aquapark pro vodní radovánky nebo pro milovníky přírody se nabízí vodní nádrž Pastviny.

Výlety, turistika

Arboretum Žampach se nachází takřka v těsné vzdálenosti obce Písečná u Žamberka. Jedná se o státem chráněnou kulturní památku a už jen proto stojí za navštívení. Nedaleko Písečné se nachází i Tyršova rozhledna na vrchu Rozálka nebo vyhlídková věž Lanšperk, která je celá z kovu.

Cyklistika

Obcí vede hned několik cyklistických i pěších tras. V současné době se pracuje na napojení obce do systému cyklostezek, který vede jejím okolím.