Pěčín

Královéhradecký kraj, práh Orlických hor – přesně tam najdete malebnou obec jménem Pěčín, která je plná krásných roubených chaloupek. I když zde nežije mnoho obyvatel, přesto je to krásná obec mající své kouzlo.

Něco málo z historie

Obec Pěčín dnes najdete na samotném prahu Orlických hor, jak již bylo zmíněno. Vůbec první písemná zmínka o obci se světu ukázala v roce 1237, kdy zde byla založena osada stejného jména. Později se mluví o Pěčíně až v roce 1318, a to především díky hradu, který byl kousek od Pěčína vystavěn. Dnes z něj zbyly jenom zbytky, jež leží zhruba kilometr a půl od obce. Co je však ze zbytků stále vidět, tak je půdorys a prokopaný příkop, který byl hradem využíván.

Pěčín byl v minulosti místem, kudy procházela kupecká stezka. Později se obec změnila spíše na ryze zemědělské místo, kde bylo výhradně české obyvatelstvo. Mezi rodáky této méně známé obce nacházející se na prahu Orlických hor patří například akademický sochař Leoš Kubíček nebo arcibiskupský notář František Václav Dytrt. Rodákem je i malíř Jan Trampota.

Pěčín plný turistických cílů

I když Pěčín není obcí příliš velkou, má toho hodně co nabídnout. I proto se sem sjíždí jeden turista za druhým. Lákadlem jsou především zříceniny zmiňovaného hradu, který se nad obcí tyčil ještě ve 14.století. Kromě toho je lákadlem i zdejší kostel zasvěcený Narození sv. Jana Křtitele.

Jak již bylo zmíněno, obec je rodištěm akademického sochaře Leoše Kubíčka a malíře Jana Trampoty. Právě tito dva muži mají v obci své pamětní desky, které připomínají jejich díla.

Možnosti ubytování v obci Pěčín

Chalupa Hanička

Pokud hledáte krásné ubytování v obci Pěčín a ani o kilometr dále, okouzlí vás chaloupka Hanička, která je krásně zrekonstruovaná a obklopená nádhernou přírodou Orlických hor.

Další adekvátní ubytování nabízí města a obce v okolí Pěčína. Nabízí se například ubytování v penzionu Rampušák v Rokytnici v Orlických horách nebo hotel Orličan ve stejné obci.

Kde se najíst v obci Pěčín

Máte rádi takovou tu moderní gastronomii, která je podávána například na dřevěných prkýnkách? Pak byste měli zamířit do BAR-FüD, který není jenom o pití, jak název může naznačovat. Podnik je také o skvělém jídle! Přesvědčíte se?

Případně je možné posedět i U Rychtáře, což je hezká hospůdka v Pěčíně. Při procházce obcí taktéž můžete narazit na osvěžovnu U Urbanů.

Co najdete v okolí

Lyžařská střediska

Za perfektním lyžováním se vydejte do Skiareálu Farský kopec, který najdete v centru Rokytnice v Orlických horách. Tento skiareál je velice oblíbený, nachází se zde hned několik sjezdovek, které jsou vhodné jak pro začínající lyžaře, tak pro školní výcviky.

Koupaliště, vodní nádrže

Hledáte v okolí Pěčína koupaliště nebo vodní nádrž, kde byste se mohli osvěžit během horkého letního dne? V ideálním případě zamiřte k vodní nádrži Pastviny, jež patří v létě k velice oblíbeným.

Výlety, turistika

Skanzen Uhřínov, zámek Doudleby nad Orlicí, Arboretum Žampach, rozhledna Anenský vrch nebo hrad Litice. To jsou všechna místa, která leží v blízké vzdálenosti od obce Pěčín. Kam se vydáte jako první?

Cyklistika

Obcí prochází hned několik cyklistických tras. Vyplatí se napojit se na stezku procházející Pěčínem, která jinak vede z Litic do Orlického Záhoří. Cyklotrasa však není nic pro začínající cyklisty. Jedná se o poměrně náročnou trasu, která je dlouhá necelých čtyřicet kilometrů.