Osečnice

Hledáte místo v Orlických horách, které by bylo stranou rušných letovisek? Pak bude tím pravým místem obec Osečnice nacházející se v okrese Rychnov nad Kněžnou. Obec je známá především jako rodiště známého českého herce Miroslava Zounara.

Něco málo z historie

Vůbec první písemná zmínka o obci pochází z roku 1598, kdy se tedy začala psát historie obce. Řada pramenů poukazuje na to, že není jisté, zdali obec nevznikla dříve. Přesná doba založená vísky totiž není doposud známá. Prameny však také uvádí, že dříve se obci, jež dnes nese název Olešnice, říkali odlehlý klášterní újezd.

Během 18. a 19. století se zde výrazně rozmohlo zemědělství. Toto odvětví bylo zároveň hlavním zdrojem obživy zdejších občanů. Je však také fakt, že řada lidí si musela přivydělávat například tkalcovstvím, síťováním nebo necováním a vyšíváním. Jiní si přivydělávali slévačstvím, dřevařstvím nebo také haluzačením.

Dnes je Osečnice spíše rekreační obcí, která ukrývá řadu penzionů i chaloupek k pronájmu.

Osečnice plná turistických cílů

Při procházce obcí na mnoho zajímavostí bohužel nenarazíte. Narazit můžete maximálně na sousoší Kalvárie.

Možnosti ubytování v Osečnici

Kromě chat a chalup v osobním vlastnictví vhodných k pronajmutí nenajdete v Osečnici žádné další adekvátní ubytování. Naštěstí okolí obce je doslova poseté nejrůznějšími penziony a hotely, stačí si jenom vybrat. Nabízí se například Horská chata u sv. Matouše ležící v Deštné v Orlických horách nebo Chalupa Kounov v Kounově.

Kde se najíst v obci Osečnice

I v případě občerstvení se raději porozhlédněte po okolí obce. Například v nedalekém Skuhrově nad Bělou najdete hned několik možností, kde pojíst, stejně jako v Deštné v Orlických horách, kde se nachází například oblíbená restaurace Kozí chlívek.

Co najdete v okolí

Lyžařská střediska

Chcete si pořádně zalyžovat? V nedaleké Deštné v Orlických horách se nachází rovnou dvě lyžařská střediska, která lákají jak začínající, tak pokročilejší lyžaře a snowboardisty. Jedním skicentrem je Skincetrum Sport profi a druhým lyžařským střediskem je Skiareál Na Špičáku. Který vyzkoušíte nejdříve?

Koupaliště, vodní nádrže

Poblíž Osečnice nachází se i řada koupališť. K nim patří například koupaliště v Dobrém, Bystrém nebo v Rokytnici v Orlických horách. Pokud jste spíše milovníkem aquaparků, nabízí se jeden v Ústí nad Orlicí a další v Hradci Králové.

Výlety, turistika

Přemýšlíte nad tím, kam pojedete na výlet? Nechcete se však příliš vzdálit od obce Osečnice? V blízkosti vísky se nachází například krásný skanzen v Uhřínově, který je spíše archeologickým muzeem. Dále se v těsné blízkosti obce nachází také rozhledna Skuhrov nad Bělou nebo dřevěný kostel sv. Petra a Pavla u Liberku.

Cyklistika

Přes Osečnici vede krásná cyklotrasa, která je dlouhá asi šedesát kilometrů. Jedná se o středně náročnou cyklostezku, která vede ze Skuhrova nad Bělou, přes Deštnou v Orlických horách a Jedlovou.