Orlické Záhoří

Orlické Záhoří je dnes obec skládající se hned z několika vsí, konkrétně se obec skládá z Bedřichovky, Černé Vody, Trčkova, ze Zelenky, Kunštátu a také z Jadrné. K tomuto spojení dřív malých vesniček došlo v roce 1951, ovšem první zpráva o jedné z obcí se světu ukázala už v roce 1571.

Něco málo z historie

I když se první zmínka týkala jenom jedné obce, která dnes Orlické Záhoří tvoří, můžeme s klidným svědomím konstatovat, že se dějiny této dnes krásné a malebné obce v Orlických horách začaly psát právě roku 1571. Ke spojení zmiňovaných menších vesniček došlo však až roku 1951, kdy lze hovořit o Orlickém Záhoří, jaké ho známe dnes.

Dříve se nemluvilo o Orlickém Záhoří, ale spíše o velkém opočenském panství, které jednu chvíli patřilo Trčkům z Lípy. V průběhu let se z obce tvořené několika menšími vesničkami či osadami stalo turistické centrum nabízející nejen běžecké trasy a vleky, ale také turistické či cyklistické zajímavosti.

Co lze ještě vypíchnout z historie obce, tak je okamžik, kdy obcí projížděl císař Josef II. Ten prý zde celou ves pokosil. To ostatně připomíná pomník v obci, který byl v nedávné době obnoven, aby tuto historickou zajímavost připomínal i mladším generacím.

Orlické Záhoří plné turistických cílů

K turistickým zajímavostem v obci Orlické Záhoří patří například zdejší lehké a těžké opevnění, které má samozřejmě i dělostřeleckou pozorovatelnu. Ta byla vybudována na obranu proti nacistickému Německu.

Z památek nacházejících se v obci je třeba také vypíchnout ještě zdejší barokní kostel, který je zasvěcen sv. Janu Křtiteli. Taktéž nesmíme opomenout zdejší horskou Kunštátskou kapli.

Jelikož je součástí Orlického Záhoří Černá Voda, nesmíme opomenout zdejší skiareál, který je lyžaři i snowboardisty velice vyhledávaný. Možná za to mohou zdejší sjezdovky nebo skvělé podmínky, možná také občerstvení, které zpříjemní každodenní lyžování. Mimochodem, věděli jste, že v době léta je v okolí skiareálu nabízeno horské koupání? Je to opravdu příjemné osvěžení.

Možnosti ubytování v Orlickém Záhoří

Hotel Kunštát

Příjemné a cenově dostupné ubytování. I tak lze popsat hotel Kunštát, který se nachází na území obce Orlické Záhoří. Hotel nabízí i skvělé stravovací služby, a tak se nemusíte obávat toho, že byste hladověli.

Penzion Černá Voda

Krásné ubytování nabízí i penzion Černá Voda, který najdete konkrétně ve stejnojmenné osadě, která je součástí Orlického Záhoří. Opět se zde setkáte se skvělou gastronomií a opět tedy nebudete usínat či probouzet se hladoví.

Penzion U Cvrčků

Penzion u Cvrčků je ideální místo, kde složit hlavu po dlouhém výletu nebo několikakilometrovém výšlapu. Stejně jako v předešlých případech, i nyní bude o stravu postaráno.

Kde se najíst v obci Orlické Záhoří

Máte hlad a zrovna se nacházíte v Orlickém Záhoří? Pak byste měli zamířit do zdejšího hotelu Kunštát, kde opravdu fantasticky vaří. I penzion Černá Voda nabízí možnost občerstvení, podobně na tom je i penzion U Cvrčků v Orlickém Záhoří.

Co najdete v okolí

Lyžařská střediska

Chcete si pořádně zalyžovat poblíž Orlického Záhoří? Měli byste zamířit do Ski centra Zdobnice, které se nachází jen pár minut autem od zmiňované obce. Pokud vám však toto ski centrum nebude vyhovovat, nabízí se Ski centrum Říčky v Orlických horách. To je taktéž mezi lidmi oblíbené lyžařské středisko.

Koupaliště, vodní nádrže

Kam za letním osvěžením? Vodní nádrž Pastviny patří dlouhodobě k nejoblíbenějším a taktéž nejnavštěvovanějším.

Výlety, turistika

Skanzen Uhřínov, dřevěný kostel sv. Petra a Pavla u Liberku nebo hrad Litice. To jsou tři místa, kam se můžete vydat na výlet. Pokud toužíte po turistickém výletu, nabízí se zdolání nejvyšší hory Orlických hor Velké Deštné.

Cyklistika

Z Orlického Záhoří vede nádherná cyklotrasa do Litic, kde vás čeká krásný hrad. Stezka sice není pro začínající cyklisty, ale o to víc se budete radovat z okamžiku, kdy dorazíte do svého cíle. Cyklotrasa vede nádherným orlickým podhůřím, ovšem pojedete jak po polních cestách, tak po asfaltových silnicích.