Olešnice v Orlických horách

V Královéhradeckém kraji, konkrétně v okrese Rychnov nad Kněžnou, najdete krásnou obec jménem Olešnice v Orlických horách. Především díky tomu, že se nachází v chráněné krajinné oblasti Orlických hor je tato obec mezi turisty oblíbená. Svůj podíl na tom má i množství turistických tratí a cyklistických tras či zdejší lyžařská střediska, která během zimy pravidelně hlásí plno.

Něco málo z historie

Pokud bychom na malý okamžik měli zamířit do historie obce, zmíníme především rok 1369, kdy byla obec poprvé připomenuta ve starém břevnovském urbáři. Z dostupných pramenů vyplývá, že obec vznikla už v 11. století. Cesty, které do Olešnice v Orlických horách vedly, přiváděly nejen kupce, ale také vojska. I proto se zde nacházela noclehárna a později i kovárna. Přiváděná vojska však znamenala pro obec špatné chvíle. Své si obec zažila především během husitských vlek a také během třicetileté války. Přesto se však dokázala otřepat a dnes se pyšní bohatým cestovním ruchem.

Obec Olešnice v Orlických horách plná turistických cílů

I když historie obce je plná vojenských zvratů a neštěstí, současná podoba Olešnice v Orlických horách stojí za obdiv. Obec je dnes turisty velice vyhledávaná. Svůj podíl na tom mají i zdejší pamětihodnosti, které turisté rádi navštěvují. K vůbec největším pamětihodnostem obce patří Lovecký zámeček, jenž byl postaven během 17. století. I zdejší kostel sv. Maří Magdalény turisté aktivně vyhledávají stejně jako Utzův mechanický betlém.

V zimě jsou navštěvována především lyžařská střediska. Skiareál Olešnice v Orlických horách nabízí sjezdovky pro začátečníky i pokročilé. Na své si přijdou i děti díky pravidelným zábavným programům, během nichž mohou jejich rodiče popíjet drink ve Skibaru s výhledem na všechny sjezdovky.

Skiareál Olešnice v Orlických horách však není jediné přístupné lyžařské středisko v obci. Každou zimní sezonu je otevřen také Skiareál Hartman, který kromě perfektně upravovaných a osvětlených sjezdovek nabízí i půjčení lyží či lyžařskou školu.

Možnosti ubytování v Olešnici v Orlických horách

Lovecký zámeček

V Loveckém zámečku se nejen, že dobře najíte, ale také se zde můžete ubytovat. Místo vyniká především svým příjemným prostředím a klidem, který k Orlickým horám bezesporu patří.

Apartmány Olešnice

Apartmány Olešnice se nachází v polském pohraničí v CHKO Orlické hory v těsné blízkosti lyžařských areálů, skalních měst i pamětihodností. Ubytování je oblíbené především pro svou atraktivitu. Jsou zpestřeny krásnými výhledy na okolní přírodu.

Chata Juráška

Chata Juráška patří k oblíbenému ubytování v Olešnici v Orlických horách. Kromě ubytování nabízí chata i stravování a hřiště pro míčové hry, které se v zimě mění na ledovou plochu pro bruslení.

Kde se najíst v Olešnici v Orlických horách

Kam si zajít na dobré jídlo? Kroky mohou mířit například do Restaurace a Penzionu Lovecký zámeček, který je velmi kladně hodnocen hosty. Skvěle si pochutnáte i v Horské boudě Čihalka nebo v hospůdce U Anděla, kterou taktéž najdete přímo v Olešnici v Orlických horách.

Co najdete v okolí

Lyžařská střediska

I když se v obci nachází lyžařských středisek víc než dost, přesto můžete mít chuť navštívit i jiné skiareály. Lyžařské středisko se taktéž najde v Deštné nebo Sedloňově.

Koupaliště, vodní nádrže

Za letním osvěžením se vydejte k vodní nádrži Rozkoš, které je často označováno za Východočeské moře. Za navštívení stojí i vodní nádrž Pastviny, jež je velmi zajímavou nádrží u nás. Klasické přírodní koupaliště pak najdete v Rokytnici v Orlických horách.

Výlety, turistika

Zhruba osm kilometrů od obce se nachází nádherná rozhledna jménem Sendraž, která je zároveň železnou konstrukcí mobilního operátora. O kilometr dál se pak najde rozhledna Dobrošov, která je zároveň turistickou chatou. Pár minut jízdy autem najdete taktéž Zámek Náchod (původně se jednalo o gotický hrad) či zámek v Novém Městě nad Metují, který je od Olešnice v Orlických horách vzdálen asi dvanáct kilometrů.

Cyklistika

Berete si s sebou kolo? Pak vás v Olešnici v Orlických horách čeká cyklotrasa vedoucí do Dobrošova. Jedná se o středně náročnou trasu, která vede kolem zříceniny hradu Frymburk.