Ohnišov

Orlické hory v sobě ukrývají i krásnou obec Ohnišov, kterou konkrétně najdete v údolí Janovského potoka. Nachází se pouze pět kilometrů od města Dobruška v okrese Rychnov nad Kněžnou. Podhorská obec Ohnišov je dnes známá především pro svou minulost, která není nejsvětlejší. Věděli jste, že se tu tajně přenášel cukr, tabák nebo káva?

Něco málo z historie

Zavítejme na malý okamžik do historie. Obec Ohnišov v Orlických horách je známá od roku 1471, kdy se objevila vůbec první písemná známka o této obci. Ve stejné době také pravděpodobně vznikl název obce, který je odvozen od strážních ohňů, které se zapalovaly mezi obcí a Dobruškou. Ohně měly signalizovat nebezpečí vpádu nepřátel.

Jak již bylo zmíněno, Ohnišov je známý taktéž pro pašeráctví. V minulosti se zde pašovalo opravdu čile, přenášel se zejména cukr, tabák, káva a mimo jiné i cikorka. Dnes ale Ohnišov není synonymem pašeráctví. Spíše je obec mezi lidmi známá jako rodiště spisovatelky, divadelní kritičky, prozaičky a básnířky Pavly Buzkové, která má na svém kontu například román Mlází. V tomto díle se inspirovala zdejším malebným krajem, Orlickými horami a taktéž osudy zdejších obyvatel.

Obec Ohnišov plná turistických cílů

Obec Ohnišov rozhodně stojí alespoň za krásnou procházku. Vaše kroky by měly směřovat například na zdejší hřbitov, kde je zmiňovaná známá česká spisovatelka, básnířka a taktéž divadelní kritička pochována. Za fotografii stojí kostel Cyrila a Metoděje, který je postaven v pseudogotickém stylu a který je majetkem obce, i když spadá pod farnost Bystré.

Dovolenou nebo výlet do Ohnišova může zpestřit pochod zvaný Cikánské toulky, což je jedna z kulturních tradic, která se dodnes udržuje. Jedná se o pochod konající se poslední dubnovou sobotu, který ve vás zanechá nezapomenutelné zážitky.

Pokud byste se chtěli osvěžit, zamiřte na zdejší koupaliště v Ohnišově, které leží přímo v údolí potoka. Dostanete se sem po červené značce.

Možnosti ubytování v Ohnišově

Chalupa Sluníčko

Chalupa Sluníčko možná na první pohled vypadá jako klasická roubenka, ale zdání klame. Jedná se o luxusní ubytování v Orlických horách, které se pyšní saunou i bazénem. K dispozici je zde pískoviště i houpačky pro nejmenší, posezení s krbem či zastřešená terasa pro ty starší či dospělé.

Chalupa Květinka

V obci Ohnišov se lze ubytovat taktéž ve zdejší chalupě Květinka, která v sobě ukrývá vše, co člověk potřebuje k životu. Wi-Fi připojení je samozřejmostí, lákadlem je zastřešená venkovní terasa či kruhový bazén nacházející se na okolním oploceném pozemku chalupy.

Chalupa Ohnišov

Chalupa Ohnišov je krásnou roubenkou, která je nejen krásně vybavená, ale taktéž je velice příjemná i díky svému bazénu, který zajistí v létě dostatečné osvěžení. Kapacita chalupy je až dvacet osob, je to tedy ideální místo na trávení společné rodinné či přátelské dovolené.

Kde se najíst v Ohnišově a jeho okolí

Máte na něco dobrého chuť nebo chcete se svou drahou polovičkou zajít na skvělou večeři po náročném výletě? V Ohnišově mnoho míst, kde se najíst, nenajdete, ale na druhou stranu je okolí obce plné restaurací. Nabízí se například Kozí chlívek v Deštné, kde se skvěle najíte, stejně tak se dobře občerstvíte i v Loveckém zámečku v Olešnici.

Co najdete v okolí

Lyžařská střediska

Máte rádi lyžování? Svůj um můžete zdokonalit v blízkých lyžařských střediscích, konkrétně ve Skiareálu Olešnice v Orlických horách nebo ve Skicentru v Deštné v Orlických horách. Obě dvě lyžařská střediska nabízí sjezdovky pro začínající i pokročilé, na své si tak přijde každý.

Koupaliště, vodní nádrže

Kromě koupaliště v Ohnišově, které patří k oblíbeným, se můžete osvěžit i v nedaleké Dobrušce, kde se taktéž nachází velice příjemné letní koupaliště. Pokud jste spíše milovníky přírodních koupališť, jedno takové se nachází v Bystré.

Výlety, turistika

Chcete si připsat na svůj seznam další zdolanou horu? Pak se nabízí výlet na Velkou Deštnou, což je nejvyšší vrchol Orlických hor. V nedaleké Sněžné se zase nachází dělostřelecká tvrz Skutina, která však nikdy nebyla dokončena, nebo se nabízí i zoologická zahrada ve Dvoře Králové, která stojí za navštívení.

Cyklistika

Obcí vede hned několik cyklistických tras.