Nový Hrádek

Nový Hrádek nacházející se v Orlických horách je lákadlem především díky své větrné elektrárně, které si všimnete už po cestě do města, respektive do městyse, čímž Nový Hrádek od roku 2006 je.

Něco málo z historie

Nový Hrádek je podhorskou obcí, kterou byste dnes našli v samotném údolí říčky Olešenky. Z dostupných pramenů vyplývá, že obec vznikla jako podhradí hradu Frymburk. I proto jeho zbytky můžete při návštěvě Nového Hrádku registrovat v terénu, kde jsou nadále i po letech patrné. Později se z podhradí stalo město (konkrétně v 16. století) a aktivně se zde těžila železná ruda. To však není nic netypického, tímto se zabývala prakticky každá druhá obec nacházející se v Orlických horách.

Z počátku byl Nový Hádek místem, kde se zaměřovali především na zemědělství. Později se ve městě začal rozvíjet i další průmysl, právě například zmiňovaná těžba železné rudy. Co je zajímavé, tak to, že v Novém Hrádku působili i takzvaní lžičaři. Rozvíjet se zde taktéž začal i textilní průmysl.

Sice je dnes město spíše rekreační oblastí, na druhou stranu v minulosti zde sídlilo i jedno z pracovišť Mikrobiologického ústavu Akademie věd ČR.

Nový Hrádek plný turistických cílů

Nový Hrádek se pyšní nejen bohatou historií, ale také pamětihodnostmi, které se na území města nachází. Vůbec tou nejstarší památkou je zřícenina hradu Frymburk. Jak již bylo zmíněno, město původně vzniklo jako podhradí tohoto hradu, dnes na území města najdeme jenom jeho zbytky.

Co však stále ještě stojí, tak je barokní kostel zasvěcený svatému Petrovi a Pavlovi, který pochází z roku 1723. Kostel je ověšený obrazy obou patronů, což je velmi výjimečné.

Při procházce městem narazíte i na mariánský sloup nebo na pomník, který patří obětem světových válek. Dále narazíte i na kamennou kašnu, která stojí v Novém Hrádku už od roku 1864.

Abychom však nezapomněli na dominantu města, kterou jsme již krátce zmínili. Pro Nový Hrádek je typická zdejší větrná elektrárna, která je viditelná už z dálky. Postavená byla v půlce devadesátých let, ovšem od té doby není elektrárna v provozuschopném stavu. Nikdy se totiž nepodařilo opravit její technické nedostatky.

Možnosti ubytování v Novém Hrádku

Chata “Pod Hradem”

Chata “Pod Hradem” je příjemné nejen letní, ale také zimní ubytování nacházející v se v Novém Hrádku, které patří k velice oblíbeným díky svému vysokému komfortu a snadné dostupnosti.

Penzion Hrádek v Orlických horách

Nový Hrádek je plný možností, kde se ubytovat. Další možností, kde můžete složit svou hlavu po náročném výletu nebo po několikakilometrovém výšlapu, je Penzion Hrádek v Orlických horách, který slibuje komfortní a dostatečné ubytování každému, kdo si o něj řekne.

Penzion Na Hrádku

Do třetice všeho dobrého – třetím tipem na ubytování je penzion Na Hrádku, který taktéž slibuje hezké a vkusné ubytování.

Kde se najíst v Novém Hrádku

Je čas oběda a nevíte, kde se v Novém Hrádku najíst? Nabízí se restaurace Na Kovárně, která se zaměřuje nejen na hotová jídla, ale také na skvělé minutky, na které nebudete muset dlouho čekat.

Co najdete v okolí

Lyžařská střediska

Patříte k milovníkům zimních sportů? Pak byste měli zamířit do Skiareálu Sedloňov v Sedloňově, jenž je zpřístupněný jak začínajícím lyžařům, tak těm pokročilejším jedincům. Stejně kvalitní skiareál pak leží v Olešnici v Orlických horách.

Koupaliště, vodní nádrže

Když koupaliště, tak v Rokytnici v Orlických horách. Když aquapark, tak v Ústí nad Orlicí. A když vodní nádrž, tak vodní nádrž Pastviny. Kam zamíříte za letním osvěžením?

Výlety, turistika

Hledáte tipy na výlet v okolí Nového Hrádku? Takových tipů máme hned několik! Jsou jimi rozhledna Sendraž zpřístupněná na kopci Na Vartě, dále dřevěný kostel sv. Jana Křtitele ve Slavoňově a rozhledna Dobrošov. Že vám to nestačí? V okolí Nového Hrádku se nachází taktéž zámek Nové Město nad Metují nebo zámek Náchod.

Cyklistika

Orlickými horami prochází celá řada cyklotras a cyklostezek. Stačí si vybrat jednu, nasednout na kolo a vydat se vstříc cyklistickému dobrodružství.