Nové Město nad Metují

V okrese Náchod, v Královéhradeckém kraji a zároveň také v Orlických horách našli bychom město známé pro svůj dech beroucí zámek. Tímto městem je Nové Město nad Metují, jehož centrum leží na vysokém ostrohu, jenž je ze všech tří stran obtékán řekou Metují.

Něco málo z historie

Nové Město nad Metují je dnes známé především pro svou zajímavou polohu. Jenže věděli jste, že město na tomto místě nesídlí dlouho? I když už území města bylo podle všeho osídlené v době bronzové, a i když se o něm mluví už v roce 1501, v roce 1526 město vyhořelo a drtivá většina domů se musela opětovaně vystavit za dob nového majitele.

Nové Město nad Metují je jen ukázkovým příkladem toho, že platí pravidlo – co člověka (nebo v tomto případě město) nezabije, to ho posílí. Během posledních let se město z vyhoření otřepalo a postavilo se město nové, které je dnes opravdu velice oblíbené u nejen českých turistů. V současné době je Nové Město nad Metují proslavené nejen svou cukrárnou, ale také zdejšími příjemnými hospůdkami, kam si však už na jedno orosené nestihl zajít Josef Marek – sochař, který se zde narodil.

K rodákům Nového Města nad Metují však nepatří jenom Josef Marek, ale taktéž i Bohumil Dvořáček, český pedagog a kronikář, dále Josef Sekyra, známý horolezec, nebo Vladimír Suchánek, malíř a grafik.

Nové Město nad Metují plné turistických cílů

Nové Město nad Metují každoročně vítá spoustu turistů především během festivalu komediálních filmů, jenž nese název Novoměstský hrnec smíchu. V rámci tohoto velice oblíbeného festivalu se do Nového Města nad Metují sjíždí opravdu davy známých i méně známých osobností a umělců, kteří se podílí na příjemné a velice působivé atmosféře této nevšední akce.

Ovšem i mimo konání tohoto festivalu narazíte v Novém Městě nad Metují na řadu turistů. Důvodem toho jsou zdejší pamětihodnosti, kterých se na území města nenachází málo. Patří k nim především zdejší zámek, který je velmi fotogenický. Jedná se o zámek, který vznikl díky přestavbě hradu.

Turisté se rádi kochají i zdejším náměstím, které je specifické svým podloubím. Na území města najdeme i zbytky opevnění či zajímavé sochy.

Možnosti ubytování v Novém Městě nad Metují

Hotel Rajská Zahrada

Pokud hledáte opravdu zajímavé ubytování, pak byste se měli ubytovat v hotelu Rajská zahrada, který je umístěný přímo na skále nad řekou Metují, jež městem proplouvá.

Penzion Na Hradčanech

Krásné ubytování v Novém Městě nad Metují se nabízí v rodinném penzionu Na Hradčanech. Penzion je výjimečný především tím, že nabízí návštěvníkům i zámeckou zahradu, kde mohou trávit volné chvíle.

Hotelová ubytovna Z-SPORT

Pokud nechcete za ubytování platit majlant, můžete se ubytovat ve zdejší hotelové ubytovně Z-SPORT. Ubytování to není nijak špatné, opět si na své přijdou především nenároční turisté nebo ti, kteří potřebují nutně někde strávit jednu, dvě noci.

Kde se najíst v Novém Městě nad Metují

Restaurace U Paďourů je první místo, kam byste měli zamířit, pakliže jste se rozhodli v Novém Městě nad Metují pojíst. Skvěle si však pochutnáte i v restauraci Dům č. 14 nebo ve vinárně U Drašnarů, kde jistě nepohrdnete ani nabídkou alkoholických nápojů.

Co najdete v okolí

Lyžařská střediska

Máte s sebou snowboard nebo lyže? Pak přemýšlíte, kde je možnost si zalyžovat v okolí Nového Města nad Metují. Nabízí se například Skiareál Sedloňov, jehož najdete mezi Deštnou a Olešnicí v Orlických horách. Nebo zamiřte přímo do Olešnice v Orlických horách, kde se nachází taktéž působivý skiareál.

Koupaliště, vodní nádrže

Vodní nádrž Rozkoš – to je místo, kam se uchyluje drtivá většina místních i turistů, pakliže venku panují vysoké letní teploty. Vodní nádrž Rozkoš patří k oblíbeným místům, a to nejen díky své kráse, kterou oslňuje. Mimochodem, věděli jste, že této vodní nádrži se často přezdívá Východočeské moře? A pak že se u nás k moři jet nedá!

Výlety, turistika

Rozhledna Sendráž, rozhledna Dobrošov nebo zámek Náchod. To jsou první tři zastávky, které odškrtnout, když se vydáte na výlet v okolí Nového Města nad Metují. V blízké vzdálenosti od Nového Města nad Metují se taktéž nachází zřícenina hradu Rýzmburk nebo Skanzen Uhřínov.

Cyklistika

Vzali jste si s sebou na dovolenou kolo a přemýšlíte, jakou cyklotrasu zdolat? Máte, z čeho vybírat! Novým Městem nad Metují totiž prochází celá řada krásných cyklostezek. Jedna z nich vede přes Slavoňov do Janova. Jedná se o asi třicetikilometrovou poměrně nenáročnou cyklostezku, která vás provede Valskými Doly, také Chlístovem nebo Ohnišovem.