Neratov

Neratov je dobrosrdečná vesnice nacházející se v Orlických horách. Pro ves jsou typické činy zdravotně postižených lidí, kteří vyrábí celou řadu věcí ve zdejších chráněných dílnách. K jejich výrobkům, jejichž koupí je můžete podpořit, patří například pletené košíky nebo krásné hliněné hrníčky, jež vám budou zpříjemňovat každé ráno, když si do nich uvaříte kávu či oblíbený čaj.

Něco málo z historie

Obec Neratov ležící v okrese Rychnov nad Kněžnou je dnes součástí Bartošovic v Orlických horách. Právě Bartošovice jsou označovány za místo, kde se odstartovalo lyžování v Orlických horách. Co se však týče samotného Neratova – obec je známá už od roku 1550, kdy se světu ukázala vůbec první zmínka. Neratov se v pramenech spojuje s existencí zdejší sklárny.

V minulosti bývala obec mariánským poutním místem. V 16.století zde byl například postavený krásný dřevěný kostelík, ovšem ke zmiňovaným poutím začalo docházet až o století později. V době zdejších poutí se putovalo až k zázračné sošce Panny Marie. V těchto místech prý vždy vytryskl léčivý pramen, na základě kterého zde vznikly maličké lázně.

Jelikož se léčivost zdejšího pramene rozkřikla do celého světa, každým rokem se do Neratova scházely desítky tisíc poutníků. I proto se zde postavil chrám, který však později vyhořel. Naštěstí se mu dostalo postupné obnovy, ovšem až po roce 1989. Díky znovuobnovení kostela se zde i dnes mohou konat poutě nebo kulturní akce vítající každým rokem stovky či tisíce lidí.

Neratov plný turistických cílů

Věděli jste, že Neratovem kdysi procházela známá stezka? Po ní se putovalo až do Kladska. Dnes však zdejší stezky vedou spíše do okolních obcí a měst, kde na každého turistu čeká řada pamětihodností.

Mimochodem, řada pamětihodností čeká turisty i v Neratově. Při procházce obcí vás čeká například kostel Nanebevzetí Panny Marie, který je postaven v barokním stylu. Obec je také plná památných stromů, k nimž patří například javor klen nebo neratovský javor klen. A samozřejmě by vaše kroky měly směřovat k lehkému a těžkému opevnění s pěchotními sruby, které zde byly budovány na obranu proti nacistům.

Jak již bylo zmíněno, Neratov je součástí Bartošovic v Orlických horách, které jsou často označovány jako místo, kde odstartovalo lyžování v Orlických horách. Nachází se zde krásný lyžařský areál jménem Nella, kde se kromě lyžování můžete i dobře občerstvit.

Možnosti ubytování v Neratově

Chata Neratov

Chata Neratov je příjemné místo, kde se ubytovat, pokud trávíte dovolenou nebo jen víkend v Orlických horách. Jedná se o rekreační chatu, která v nedávné době prošla celkovou rekonstrukcí a která nabízí perfektní zázemí jak pro rodiny s dětmi, tak pro partu přátel nebo školy.

Chata Hanuška

Chata Hanuška je další ubytování, které se v Neratově nabízí. Jedná se o velkou chatu s kapacitou až třiatřicet lůžek. Hosté mají k dispozici jak společenskou místnost, tak místnost se stolním tenisem.

Kde se najíst v Neratově

Máte chuť na jedno orosené a na pořádný oběd, který si po ranním výletu rozhodně zasloužíte? Doporučujeme navštívit Poutní minipivovar Neratov, který je mezi turisty (ale i místními) velmi oblíbený. Jestliže však máte chuť jenom na kávu, Café Neratov je ideální místo, kam zajít.

Co najdete v okolí

Lyžařská střediska

Nejbližším skiareálem v okolí Neratova je ten, co sídlí v Olešnici v Orlických horách. Skiareál je určen jak začínajícím, tak pokročilým lyžařům či snowboardistům, tudíž si zde každý přijde na své.

Koupaliště, vodní nádrže

Venku je příliš horko a to jediné, co chcete podniknout, je výlet na koupaliště? Koupaliště se nachází například v Rokytnici v Orlických horách, bazény pak v Rychnově nad Kněžnou.

Výlety, turistika

Z Neratova se můžete vydat například k dělostřelecké tvrzi Hanička, kam se dostanete dokonce i po turistických značených cestách. V okolí Neratova leží taktéž rozhledna Anna na Anenském vrchu nebo pěchotní srub Průsek.

Cyklistika

Neratovem vede celá spousta cyklistických a turistických tras, proto si stačí vybrat a nasednout na kolo.