Nebeská Rybná

Horskou vesničku Nebeská Rybná byste hledali mezi říčkami Zdobnice a Říčka. Právě zde se totiž nachází, konkrétně zhruba čtyři kilometry od Rokytnice v Orlických horách. Nebeská Rybná je známá především pro svůj kostel sv. Filipa a Jakuba, který je kulturní památkou.

Něco málo z historie

Nebeská rybná vznikla pravděpodobně roku 1310. Její vznik se spojuje s existencí nedalekého hradu Liberk, jehož majiteli právě obec patřila. Později se k obci připojily další dvě vísky a v následujících letech obec měnila svého majitele takřka neustále. Těmi posledními majiteli obce Nebeská Rybná se stali Kolowratové z Rychnova nad Kněžnou.

Nebeská Rybná byla taktéž obcí, která byla za druhé světové války velice osídlená německými obyvateli. Obec měla dokonce i svůj německý název. Ovšem po druhé světové válce obec výrazně zasáhlo vysídlení obyvatel. Vysídlení obyvatel vedlo k obrovskému vylidnění, které trvá bohužel dodnes.

V současné době je obec určená především k rekreaci, turistice a k vyjížďkám na kole. Jen málokdo se sem stěhuje na stálo.

Nebeská Rybná plná turistických cílů

Jak již bylo zmíněno, dominantou celé obce je kostel sv. Filipa a Jakuba, což je také nejatraktivnější turistický cíl. Kostel byl před několika lety prohlášen za kulturní památku, i proto se za ním sjíždí lidé z různých koutů republiky. Je typický svou klasicistní úpravou průčelí. Před vchodem do kostela se shledáte se sochami apoštolů Jakuba a Filipa.

Nebeská Rybná má turistům, co nabídnout. Například se zde nachází golfový areál, který umožňuje vstup i těm, kteří golf v životě nehráli. Je zde možnost zapůjčení holí i vysvětlení celé terminologie hry. Zdejší zaměstnanci jsou velice ochotní a golf vás během pár hodin naučí.

Možnosti ubytování v Nebeské Rybné

Apartmán Nebeská Rybná

V Nebeské Rybné bychom nenašli příliš mnoho vhodných možností na ubytování. Nabízí se jedině Apartmán Nebeská Rybná, kde je samozřejmostí bezplatné internetové připojení i parkování na parkovišti před ubytováním.

Penzion Orlicko

Za zmínku stojí ještě penzion Orlicko, který poskytuje komfortní ubytování jak pro rodiny s dětmi, tak pro partu přátel.

Spíše než v Nebeské Rybné, najdete ubytování v Rokytnici v Orlických horách. Jedná se o nedalekou obec, která v sobě ukrývá například dostačující penzion Severák.

Kde se najíst v Nebeské Rybné

Ve zmiňovaném penzionu Orlicko se vám dostane i dobrého občerstvení. Větší nabídka restaurací je však v nedalekých Říčkách v Orlických horách, kde si lze pochutnat na vynikajícím jídle třeba v restauraci Konšel nebo v restauraci Říčky.

Co najdete v okolí

Lyžařská střediska

Skiareál Farský kopec je skvělé místo, kde si užijete zimní lyžování. Kromě tohoto velice sympatického a pravidelně udržovaného areálu si lze zalyžovat i v nedalekých Říčkách v Orlických horách, kde se taktéž nachází velmi moderní skiareál.

Koupaliště, vodní nádrže

V Orlických horách byste našli jedno koupaliště vedle druhého. V těsné blízkosti Nebeské rybné se několik takových taky nachází. Na koupaliště se můžete vydat do Rokytnice v Orlických horách, aquapark je případně k dispozici v Ústí nad Orlicí nebo v Žamberku.

Výlety, turistika

Možností, kam vyjet na výlet v okolí Nebeské Rybné, je celá spousta. Například se můžete vydat na Anenský vrch, kde se nachází atraktivní dřevěná rozhledna, nebo se můžete vydat na hrad Litice, který se tyčí na vrcholu skalnatého návrší. Milovníci túr se mohou vydat na samotný vrchol nejvyšší hory Orlických hor – Velké Deštné.

Cyklistika

Obcí nebo jejím okolí vede celá spousta cyklotras. Stačí si vybrat jednu, nasednout na kolo a vydat se vstříc letnímu dobrodružství.