Lukavice

Mezi městy Žamberk a Letohrad leží podhorská obec, kterou protéká stejnojmenná říčka. Mluvíme o vísce Lukavice, která je plná chráněných stromů, což je pro obec typické. Kromě chráněných stromů se zde nachází i velice příjemné zázemí pro turisty i cyklisty, i proto se sem sjíždí lidé z různých koutů republiky.

Něco málo z historie

O Lukavicích se někdo vůbec poprvé písemně zmínil roku 1354. Ovšem až po několika dlouhých letech zde vznikla železniční trať, která má aktuálně obrovský vliv na turistický ruch. Železniční trať vede z Týniště nad Orlicí do Letohradu a nazpět a usiluje o to, aby i do drobné vísky v Orlických horách jezdil vlak, který zde i zastaví.

Do historie, i když poměrně pozdní historie, sahá ocenění, které obec získala. Věděli jste, že obec Lukavice byla v roce 2017 oceněna Vesnicí roku Pardubického kraje? V celostátním kole téhož roku skončila na druhém místě, tudíž byla v roce 2017 stříbrnou nejlepší vesnicí roku celého Česka. A to je obdivuhodné!

Obec Lukavice plná turistických cílů

I když se obec Lukavice zdá být na první pohled velice malou obcí, ukrývá v sobě celou spoustu pamětihodností a památek. Například se zde ukrývá kostel sv. Filipa a Jakuba, který byl však v nedávných letech přestaven a z gotického kostela se tak stala spíše barokní stavba. Také zde najdete působivou kapličku z 19.století nebo chráněné stromy. Jak již bylo zmíněno, obec Lukavice je svými chráněnými stromy známá po celé republice. Najdete zde například lukavický dub nebo lípy u kapličky, což je skupina rovnou šesti památných stromů.

Možnosti ubytování v Lukavicích

Ubytování přímo ve vísce Lukavice v Orlických horách bychom hledali jenom stěží. Lepším nápadem je ubytovat se v nejbližším okolí, například v Rokytnici v Orlických horách, kde se nachází například penzion Rampušák.

Kde se najíst v obci Lukavice

Je místo, kde se můžu dobře najíst v obci Lukavice? Ano! Nabízí se například restaurace Na Křižovatce, která patří k velice oblíbeným a hojně navštěvovaným. Taktéž velice populární je restaurace Skalka, kde podávají skvělé pokrmy.

Co najdete v okolí

Lyžařská střediska

Za skvělou lyžovačkou se můžete vydat do Zdobnice, kde se nachází stejnojmenné ski centrum. Případně se nabízí ještě návštěva Ski centra Sport profi Deštné v Orlických horách, což je velice oblíbené, profesionální středisko zimních sportů.

Koupaliště, vodní nádrže

Vodní nádrž Pastviny, vodní nádrž Rozkoš nebo Aquapark Ústí nad Orlicí. To jsou tři možnosti v okolí obce Lukavice, kam se můžete jít během letních parných dnů osvěžit. Co je vaším favoritem?

Výlety, turistika

Kam na výlet v okolí obce Lukavice? Nabízí se například výlet na rozhlednu Skuhrov nad Bělou nebo ke dřevěnému kostelu sv. Petra a Pavla, jenž se nachází u Liberku. Nebo vás spíš láká Skanzen Uhřínov či zámek Doudleby nad Orlicí?

Cyklistika

Ani obec Lukavice cyklisty nijak nezklame. Obcí totiž prochází krásná cyklistická trasa nazvaná Přes čtyři hrady. A ona skutečně přes čtyři hrady vede. Pokud se po této poměrně nenáročné cyklotrase vydáte na kole, neminou vás zříceniny hradů, kulturní zajímavosti i zámecké parky, kde si můžete dát piknik či příjemně posedět.