Liberk

Zhruba šest kilometrů od Rychnova nad Kněžnou nachází se krásná víska jménem Liberk, která se skládá hned z několika částí. Její součástí je například i Uhřínov, kam se turisté aktivně sjíždí za zdejším skanzenem.

Něco málo z historie

Liberk je vískou nacházející se v podhůří Orlických hor. V kronikách i v nejrůznějších úředních spisech byste se s touto vískou začali setkávat už ve 14. století. Bohužel se toho o historii vísky neví mnoho. Jak jsme zmínili, obec je dnes tvořena několika částmi, a to konkrétně Uhřínovem, Rampuší, Prorubky, Hláskou a Bělou.

V minulosti se nad obcí tyčil krásný středověký hrad, který nesl jméno Rychmberk. Bohužel byl hrad v roce 1457 zbořen a dnes z něj nezbylo prakticky nic.

Liberk plný turistických cílů

I když se může Liberk jevit jako nezajímavá obec, není tomu tak. Při procházce touto obcí narazíte na celou řadu krásných míst. Chloubou obce je například dřevěný barokní kostelík, který je zasvěcen svatému Petrovi a Pavlovi. Kolem dřevěného kostelíka se rozprostírá horský hřbitov. Zmiňovaný kostel je velmi cennou památkou lidové architektury. Při vstupu dovnitř si, prosím, povšimněte kasetového stropu a dále lidových obrazů, jež jsou malovány na dřevě.

Kromě kostela je součástí obce také římskokatolický kostel svatého Vavřince nebo barokní fara, která leží přímo naproti kostelu.

Jelikož je součástí Liberku Uhřínov, za zmínku stojí i zdejší skanzen, který je krásným archeologickým muzeem v přírodě. Skanzen si klade za cíl přiblížit návštěvníkům to, jak se žilo ve vesnici v období kolem 13.-14. století. Návštěvníci se díky velice realistickým replikám středověkých nástrojů a postupů učí tomu, jak se tehdy žilo. Ve skanzenu jsou vybudovány nejen obytné domy, ale také repliky tehdejších kováren či pecí.

Možnosti ubytování v obci Liberk

I když se přímo v Liberku nenachází žádné adekvátní ubytování, nezoufejte. Krásné ubytování se nachází jenom kousek od Liberku. Například v Rychnově nad Kněžnou najdete hotel jménem Sokolí hnízdo (jedná se o tříhvězdičkový hotel s internetovým připojením a snídaní v ceně) nebo hotel Studánka, který je ještě lépe hodnocen a slibuje tytéž služby.

Kde se najíst v obci Liberk

V Liberku, respektive v těsné blízkosti obce, se můžete najíst v restauraci Sokolí Hnízdo, která je ve zdejším okolí vyhlášená.

Co najdete v okolí

Lyžařská střediska

Pokud chcete strávit dovolenou na lyžích nebo na snowboardu, nabízí se návštěva ski centra v Říčkách v Orlických horách nebo návštěva ski centra ve Zdobnici. Obě dvě lyžařská střediska každoročně lákají řadu vášnivých milovníků zimních sportů.

Koupaliště, vodní nádrže

K vůbec nejoblíbenějším místům, kde se během léta můžete osvěžit a která se nachází v těsné blízkosti obce Liberk, patří vodní nádrž Pastviny. V obcích kolem Liberku jsou však k dispozici i koupaliště, pokud vodní nádrž není nic pro vás.

Výlety, turistika

Milujete místa jako z pohádky? V blízkosti obce Liberk se nachází zámek Doudleby nad Orlicí a taktéž hrad Litice. Tyto stavby vás doslova zavedou do jedné z vašich oblíbených pohádek. Nedaleko obce leží také rozhledna Velká Deštná, kterou najdete přímo pod nejvyšším vrcholem Orlických hor – Velkou Deštnou.

Cyklistika

Kam si zajet na kole? Přímo z Liberku vede cyklistická trasa, tak jen stačí nasednout! Cyklistická trasa je sice dlouhá asi pětatřicet kilometrů, na druhou stranu není nijak náročná. Trasa vede údolím Liberského potoka, tudíž to bude opravdu zážitek. Nevěříte? Tak nasedněte na kolo!