Kounov

Kounov je tichou vesničkou nacházející se v okrese Rychnov nad Kněžnou. Je pro ni typický její protáhlý tvar, který doslova kopíruje hlavní silniční komunikaci. Přesto je obec velice krásná. Připomíná pohádku díky zdejším roubeným chaloupkám, na něž narazíte při každém kroku.

Něco málo z historie

Historie obce Kounov se začala psát roku 1490, což je rok, ze kterého pochází vůbec první písemná zmínka. Bohužel mnoho se toho o historii Kounova neví. V minulosti měli zdejší obyvatelé velké potíže s obstaráváním obživy, jelikož zdejší tvrdé horské podmínky nepřály ani pěstování, ani mnohým odvětvím, které by obživu zajistily. Proto se nemůžeme divit tomu, že se odtud celá řada lidí odstěhovala. Ti, kteří zůstali, se zaměřili především na plátenictví, dále na přadláctví a taktéž na těžbu železné rudy, což nebylo v Orlických horách nic zvláštního. Čím se však Kounov od ostatních obcí lišil, tak zdejšími mlýny, které klapaly na potocích.

Pokud bychom měli zabrousit do novější historie, zmíníme povodeň roku 1998. Ta obec opravdu těžce postihla. Dokonce až natolik, že se zapsala do historie obce.

Kounov plný turistických cílů

Co se týče pamětihodností, těch v obci moc nenajdete. Za zmínku stojí především zdejší kaplička. Lidé se sem však v minulosti sjížděli proto, že se oznámilo, že se zde našly ostatky dinosaurů. Jednalo se však jen o fiktivní objev.

Možnosti ubytování v Kounově

Hotel Zlatý Potok

Hotel Zlatý Potok nabízí nejen skvělé ubytování, ale taktéž dobré občerstvení. Jedná se o hotel nacházející se přímo v centru Kounova, tudíž ho jistě neminete či nepřehlédnete.

Chalupa Kounov

Hledáte hezké ubytování v klidné části obce Kounov? Pak byste si měli pronajmout chalupu Kounov, která sídlí v jednom z nejhezčích údolí Orlických hor.

Kde se najíst v obci Kounov

Hotel Zlatý potok – to je přesně místo, kde se vám dostane báječného občerstvení. Pokud je tedy zrovna čas oběda nebo večeře, víte, kam zamířit na skvělé jídlo.

Co najdete v okolí

Lyžařská střediska

Skiareál Sedloňov je místo, které vyhledají všichni milovníci zimních sportů. Nachází se zhruba jen šest kilometrů vzdušnou čarou od obce Kounov, proto lze říct, že skiareál leží, co by kamenem dohodil.

Koupaliště, vodní nádrže

Za letním osvěžením i v době dešťů zamiřte do nedalekého aquaparku, který leží v Ústí nad Orlicí. Další aquapark byste také našli v Hradci Králové.

Výlety, turistika

Kam na výlet v okolí obce Kounov? Nabízí se například skanzen v Uhřínově, který je spíše archeologickým muzeem. Také se nabízí rozhledna Skuhrov nad Bělou nebo rozhledna jménem Sendraž, jež je zpřístupněná na kopci Na Vartě.

Cyklistika

Pokud s sebou máte kolo, rozhodně se vydejte po cyklotrase do Janova. Jedná se o krásnou cyklotrasu, která však v Janově nekončí. Pokračuje dál do Sněžného a do Dobřan. Není to trasa nijak náročná a je dlouhá přibližně dvacet kilometrů.