Kačerov

Kačerov – místo, kam se sjíždí lidé proto, aby vyřešili zdejší záhadu magnetického kopce. Právě zde totiž voda teče nahoru, a i míč se kutálí obráceně. Nevěříte? Právě proto byste měli zamířit do Orlických hor, kde se víska jménem Kačerov nachází.

Něco málo z historie

Věděli jste, že Kačerov je známou vískou už od 16. století? První zmínka se odhaduje zhruba na rok 1562. Už tehdy se zde dařilo především sklářství a sklárnám. Bohužel sklářská výroba neměla v obci dnes ležící v okrese Rychnov nad Kněžnou dlouhého trvání. Zanikla někdy kolem roku 1610, jak uvádí ověřené prameny. Podle všeho bylo důvodem to, že obec trpěla nedostatkem takzvané dřevní hmoty.

I když však sklářství zaniklo, víska vzkvétala. Například se zde v průběhu let založil vůbec první dřevěný kostel, posléze hned také škola, která zde byla založená už kolem roku 1691. Sklářskou výrobu vystřídalo zemědělství, také tkalcovství, a kromě jiného i lepení lubových krabiček či řemesla všech možných druhů. Je však velice smutné, že mnohé domy, kde se tehdy pracovalo, byly zbořeny. Zůstala jen jedna budova sklárny, kde můžete vidět, jak to tehdy vypadalo. Situaci vám mohou nastínit i dva mlýny, které se zachovaly stejně jako zmiňovaná budova sklárny.

Kačerov plný turistických cílů

Kačerov, respektive jádro této vísky nacházející se v Orlických horách, bylo před lety vyhlášeno za vesnickou památkovou zónu. Důvodem toho jsou tři památky nacházející se v obci. Tou vůbec první je pozdně barokní farní kostel, který je zasvěcen sv. Kateřině. Druhou kulturní památkou je klasicistní sousoší Piety a nově vyhlášenou kulturní památkou je pískovcový kříž, který stojí na místě původního kostela v údolí.

Pokud byste se však procházeli dál a šli údolím kolem Liberského potoka, narazíte na opravdu překrásnou prezentaci roubené lidové architektury. Roubenky (zejména ty nacházející se vysoko v horách) jsou pro Orlické hory typické a v Kačerově narazíte na celou řadu z nich!

Kačerov není jenom památkovou zónou, ale také přírodní památkou, pokud tedy mluvíme o rašeliništi Kačerov.

Možnosti ubytování v Kačerově

Kromě klasických chat a chaloupek byste v Kačerově hledali hotel nebo penzion či jiné možnosti ubytování jenom stěží. Kačerov je zkrátka menší víska spíše plná pamětihodností než možností, kde se ubytovat. Nemusíte však věšet hlavu, okolí obce je doslova přeplněné nejrůznějšími hotely a penziony. Například v Deštné v Orlických horách se lze ubytovat v penzionu ARNIKA nebo na chatě Alba.

Kde se najíst v Kačerově

I když se přímo v Kačerově nenachází mnoho míst, kam zajít na báječnou večeři nebo oběd, v blízkém okolí obce najdete celou řadu gastronomických podniků, kde jídlo bude zároveň zážitkem.

Co najdete v okolí

Lyžařská střediska

Ski centrum Zdobnice je místo, kam zamiřte, pakliže jste lyžařem nebo milujete jízdu na snowboardu. Toto poměrně oblíbené ski centrum vás potěší díky svým upravovaným sjezdovkám a možnostem.

Koupaliště, vodní nádrže

Vodní nádrž Pastviny nebo vodní nádrž Rozkoš jsou dvě místa, kde můžete hledat letní osvěžení. Jedná se o dvě místa v Orlických horách, kam můžete zamířit vždy, kdy si budete chtít odpočinout a svlažit dolní končetiny.

Výlety, turistika

Zámek Doudleby nad Orlicí by měl být vaší vůbec první zastávkou, pokud se rozhodnete prozkoumat okolí malebné vísky Kačerov. Kromě toho vás v okolí čeká například zámek Častolovice, který není jenom historickým skvostem, či hrad Litice.

Cyklistika

Orlické hory jsou známé svými cyklostezkami, a i obcí Kačerov či okolím obce vede nespočetně mnoho cyklotras.