Jedlová v Orlických horách

V Orlických horách bychom našli celou spoustu míst, kde strávit svou letní nebo zimní dovolenou. Skvělým favoritem je Jedlová v Orlických horách, což je místo ležící doslova na dosah Deštné v Orlických horách.

Něco málo z historie

Vůbec první zmínky o obci jménem Jedlová v Orlických horách pochází už ze 17.století. V té době na území dnešní krásné a malebné obce stálo hned několik domů, bohužel ty byly po válce zničeny. Nahrazeny tak byly především rekreačními chalupami.

Obec Jedlová v Orlických horách patří bohužel k těm vískám, které byly velice postiženy vysídlením německých obyvatel, které se zde usadilo v době druhé světové války. Po vysídlení se sem mnoho lidí nenahrnulo, což je velká škoda.

Jedlová v Orlických horách plná turistických cílů

Pro Jedlovou v Orlických horách je typický především zdejší kostel svatého Matouše, který byste našli na horském výběžku tyčícím se nad vsí. Právě odtud se nachází nádherný výhled do okolní krajiny.

Kostel sv. Matouše mnoho pamatuje. Po vysídlení Němců byl tak zchátralý, že musel být až do roku 1958 uzavřený. Naštěstí po roce 1989 se začal částečně opravovat a nyní je možné ho opět používat. Je volně přístupný.

Možnosti ubytování v Jedlové v Orlických horách

V samotné Jedlové se mnoho ubytování nenajde. Jelikož se však Jedlová v Orlických horách nachází od Deštné, co by kamenem dohodil, můžete se ubytovat zde. V Deštné je nabídka ubytování velice pestrá a široká. Nabízí se například hotel Area nebo pension Hofman.

Kde se najíst v obci Jedlová v Orlických horách

Stejně tomu je v případě občerstvení. I to byste v Jedlové hledali jenom stěží. Proto se raději vydejte takřka do vedlejší Deštné, kde lze navštívit restauraci Zlatý Golem, která je v celých Orlických horách vyhlášená.

Co najdete v okolí

Lyžařská střediska

V Orlických horách najde se celá spousta lyžařských středisek. Jedlové jsou nejblíže ta, která se nachází v Deštné v Orlických horách. Pakliže byste však chtěli navštívit jiné skiareály, nabízí se skiareál v Sedloňově nebo v Olešnici.

Koupaliště, vodní nádrže

Kromě koupališť, jež se nachází v Bystrém, Dobrém nebo v Rokytnici v Orlických horách, je možné se vykoupat ve vodní nádrži Rozkoš. V Ústí nad Orlicí však leží sympatický aquapark, pakliže by počasí venkovnímu koupání zrovna nepřálo.

Výlety, turistika

Kam na výlet v okolí Jedlové? V těsné blízkosti obce nachází se nejvyšší vrchol Orlických hor – Velká Deštná. A hned pod ní se tyčí stejnojmenná rozhledna, která má dřevěné opláštění. Kousek dál najdete archeologické muzeum v Uhřínově a ve Slavoňově zase dřevěný kostel sv. Jana Křtitele.

Cyklistika

Orlickými horami stejně jako obcí Jedlová prochází řada cyklostezek a cyklotras.