Javornice

Javornice je obec nacházející se v okrese Rychnov nad Kněžnou, kterou definují především zdejší krásné horské a velmi udržované roubené chaloupky, ve kterých se člověk může klidně ubytovat.

Něco málo z historie

V současné době je obec Javornice složená z několika částí. Dalšími částmi je Jaroslav a Přím. Vznik celé obce se datuje do 14. století, první písemná zmínka o obci byla napsána konkrétně roku 1358.

Historie obce je bohužel jednou velkou neznámou. Co stojí za vypíchnutí, je, že je to rodiště několika významných osobností. Těmi se rozumí Vojtěch Sedláček, což byl známý český malíř, a Josef Korejz Blatinský, dokumentarista lidové kultury.

Javornice plná turistických cílů

I když je horská obec Javornice poměrně malou, a i když se o její historii mnoho neví, přesto má svým turistům co nabídnout. Zejména stojí za zmínku památník malíře Vojtěcha Sedláčka, který se zde narodil a který zde také později žil společně se svou manželkou. Veřejnosti je přístupný i jejich dům, ze kterého je v současné době “muzeum”. Nachází se zde několik stálých expozic, které ukazují například krajkářství z dílny jeho ženy. U památníku Vojtěcha Sedláčka taktéž najdeme výstavu hraček a loutek.

Co turisté rozhodně ocení, tak to, že z obce vede hned několik turistických, dobře značených tras. Pokud si sebou vezmete kolo, můžete projet zdejší cyklostezku vedoucí do nedalekého Uhřínova, kde se nachází skanzen.

Možnosti ubytování v Javornici

Venclův statek

Doslova vesnické ubytování, ovšem pojaté v moderním duchu se vám nabízí na Venclově statku, kde budete mít postaráno i o občerstvení.

Další adekvátní ubytování hledejte spíše v okolí obce Javornice. Například v Rokytnici v Orlických horách se nachází celá spousta ubytování, dále také v Pěčíně je z čeho vybírat.

Kde se najíst v obci Javornice

Kručí vám v břiše a chcete se opravdu dobře najíst v Javornici v Orlických horách? Pak byste měli zvážit návštěvu zdejšího hostince U Rufferů, kde se opravdu dobře najíte. Pokud však prahnete spíše po orosené odměně, hospoda Sokolovna má dveře dokořán.

Co najdete v okolí

Lyžařská střediska

Skicentrum Zdobnice nebo Skiareál Farský kopec – to jsou dvě místa ležící poblíž Javornice, kde zažijete opravdu fantastické lyžování díky pravidelně udržovaným sjezdovkám pro začínající i ostřílené lyžaře či snowboardisty.

Koupaliště, vodní nádrže

Aquapark Ústí nad Orlicí, vodní nádrž Rozkoš nebo koupaliště v Rokytnici v Orlických horách. Právě sem se můžete vydat za skvělým letním osvěžením, pakliže nechcete horké letní dny trávit na túře.

Výlety, turistika

Rotunda sv. Kateřiny v České Třebové, vrchol Suchý vrch nebo Podorlický skanzen Krňovice. Pokud nevíte, kam se vydat na výlet, vyberte si některý z výše uvedených a velice atraktivních tipů.

Cyklistika

Máte s sebou kolo? Pak vyrazte do Uhřínova, kam odtud vede krásná a středně náročná cyklostezka vedoucí skrze Bělou, Liberk a také skrze Prorubky.