Janov v Orlických horách

Pokud hledáte klidnou horskou vesničku, kterou navštívíte při svém pobytu v Orlických horách, vaše kroky budou jednoznačně směřovat do Janova v Orlických horách. Ten si svou klidnost ponechal z dob, kdy došlo k jeho vzniku.

Něco málo z historie

Janov v Orlických horách je drobnou obcí v okrese Rychnov nad Kněžnou. Už v době jeho vzniku, tedy v roce 1544, se jednalo o klidnou horskou vesničku, kterou definují především roubené chalupy. Janov byl v minulosti osídlovaný především rolníky a řemeslníky, sem tam se našlo i pár bohatších sedláků, kteří v Janově přebývali.

Janov v Orlických horách byl dříve známý především díky tkalcovství. Tkalo se zde především na starých tkalcovských stavech. Právě tkalcovství udržovalo řadu rodin nad vodou, byl to jeden z mála způsobů, jak zajistit obživu. Z dostupných pramenů vyplývá, že se zde tkalo až do roku 1971, kdy je záznam o posledním tkalcovském stavu v Janově.

Janov v Orlických horách plný turistických cílů

Při procházce touto drobnou malebnou vískou narazíte například na kapli sv. Josefa.

Možnosti ubytování v Janově v Orlických horách

Chalupa Janov

Mnoho možností, kde se ubytovat v Janově v Orlických horách, není. Nabízí se maximálně chalupa Janov, která je k pronajmutí a kde se může ubytovat až deset osob.

Spíše než v Janově, se ubytujete v okolí této vesnice. Nabízí se například ubytování ve Sněžném nebo v Bystrém, kde leží stejnojmenná chata.

Kde se najíst v obci Janov v Orlických horách

I v tomto případě platí, že skvělé občerstvení na vás čeká spíše v okolí vesnice než v srdci této malebné horské vísky.

Co najdete v okolí

Lyžařská střediska

Skiareál Olešnice v Orlických horách nebo Skiareál Sedloňov. To jsou dvě místa, kde si v Orlických horách užijete pravé zimní radovánky. Díky pravidelně udržovaným sjezdovkám si jízdu pochválí jak začínající lyžaři, tak ti zkušenější mistři. Samozřejmě jsou skiareály vhodné i pro snowboardisty.

Koupaliště, vodní nádrže

Za letním osvěžením se vydejte k vodní nádrži Rozkoš, která je mezi lidmi označovaná za Východočeské moře. Co je na tom pravdy, to už musíte posoudit sami. Budete zde také trávit své letní podvečery v Orlických horách?

Výlety, turistika

Okolí obce Janov v Orlických horách patří k velice atraktivním a nachází se zde celá řada turisticky atraktivních cílů. Za zmínku stojí například rozhledna Sendraž, která byla veřejnosti zpřístupněna v roce 2009, nebo zámek Nové Město nad Metují, který leží na úzkém skalnatém ostrohu.

Cyklistika

Máte s sebou kolo? Pak na něj právě v Janově můžete nasednout. Z Janova totiž vede krásná cyklostezka až do Nového Města nad Metují, kde si můžete dát pauzu ve zdejších podnicích. Trasa je dlouhá necelých třicet kilometrů a vede například Ohnišovem nebo Chlístovem.