Jadrná

Jadrná je krásnou horskou osadou, která je už dlouhá léta součástí Orlického Záhoří stejně jako Černá Voda a další horské vísky. Našli byste ji přímo v údolí Divoké Orlice a zaujme vás na první pohled díky svým roztroušeným horským chalupám.

Něco málo z historie

Jak již bylo zmíněno, horská osada Jadrná je součástí obce Orlické Záhoří stejně jako Bedřichovka, Černá Voda, Kunštát, Trčkov a Zelenka. Vůbec první zmínka by se našla o části Kunštát (ta pochází už z roku 1571), o Jadrné se ví zhruba od 17. století. Na území tehdejší osady Jadrná se především pálilo dřevo. Dnes je to však díky tomu, že spadá pod Orlické Záhoří, spíše vyhledávané zimní středisko Orlických hor.

Ke spojení zmiňovaných částí pod jednu obec došlo v roce 1951.

Jadrná plná turistických cílů

Jak již bylo zmíněno, dnes patří obec Orlické Záhoří, do něhož spadá i víska Jadrná, k vyhledávaným zimním střediskům. Důvodem toho je Černá Voda, kde se nachází působivý skiareál, jenž je vhodný jak pro začínající lyžaře, tak pro pokročilé snowboardisty.

Kromě zimního střediska je v Jadrné, respektive v celé obci Orlické Záhoří velice vyhledávané lehké a těžké opevnění, ke kterému byla zbudována i dělostřelecká pozorovatelna. Ta měla sloužit na obranu proti nacistickému Německu.

Jelikož je obec Orlické Záhoří turisty vyhledávané, jezdí sem nejen skibusy, ale také cyklobusy. Vede odtud celá řada zajímavých cyklotras, díky kterým poznáte krásnou přírodu Orlických hor zase ze zcela jiné perspektivy.

Možnosti ubytování v Jadrné

Penzion U Cvrčků

Je třeba mít neustále na paměti, že Jadrná spadá pod Orlické Záhoří. A v obci Orlické Záhoří leží krásný penzion jménem U Cvrčků, kde se můžete ubytovat. Celý penzion pokrývá bezplatné internetové připojení a samozřejmostí je parkování zdarma přímo před penzionem.

V blízkém okolí Jadrné (a tedy i obce Orlické Záhoří) leží další spousta skvělých penzionů a hotelů. Patří k nim například hotel Zdobnice nebo penzion jménem Pašta nacházející se v Říčkách v Orlických horách.

Kde se najíst v obci Jadrná

Hotel Kunštát – to je místo, kde se nejen můžete ubytovat, ale taktéž se zde můžete dobře najíst. Vyzkoušíte něco z poledního menu nebo si sem zajdete na skvělou večeři?

Co najdete v okolí

Lyžařská střediska

Skiareálů se v Orlických horách nachází celá řada. V blízkosti Jadrné byste našli například Skicentrum Říčky v Orlických horách, které najdete na jihovýchodní straně vrchu Zakletý. V blízké Zdobnici se taktéž nachází atraktivní skiareál, který leží ve zdejší horské osadě.

Koupaliště, vodní nádrže

Pokud nejste milovníkem přírodního koupání, pak vaše kroky nebudou směřovat k vodní nádrži Pastviny. Spíše vaše kroky poputují do Ústí nad Orlicí, kde se nachází atraktivní aquapark.

Výlety, turistika

Přemýšlíte o tom, kam se vydáte na výlet? Nabízí se například rozhledna Anenský vrch, který od Jadrné je, co by kamenem dohodil. Taktéž se v blízkém Uhřínově nachází skanzen nebo Novém Městě nad Metují najdete atraktivní zámek, který stojí minimálně za fotku.

Cyklistika

Jelikož je osada Jadrná součástí Orlického Záhoří, stojí za zmínku zdejší cyklostezka. Ta vede až do Litic a je určená především zdatným cyklistům. Důvodem toho je její délka, která dosahuje skoro čtyřiceti kilometrů.