Helvíkovice

V údolní nivě Divoké Orlice, jenom kousek od města Žamberk rozprostírá se malebná obec jménem Helvíkovice. Obec je známá především díky rodákovi Prokopu Divišovi, kterého prakticky celý svět zná jako vynálezce bleskosvodu. Dnes si jeho vynález nebo jeho samotného můžete připomenout v jeho rodné chalupě, která je dnes přestavěná na pamětní síň otevřenou pro veřejnost.

Něco málo z historie

Než se však v Helvíkovicích narodil Prokop Diviš, byly Helvíkovice obcí, která neustále měnila své majitele. V historii obce bychom našli hned několik pánů, kteří obec odkoupili a nějakou chvíli ji měli uvedené ve svém jmění.

Co stojí ještě za zmínění, tak je zdejší lovecký zámeček, který byl zřízen anglickým šlechticem počátkem 19.století. Dnes už zámeček neplní svou původní funkci, dnes je z původně empírového zámečku krásná myslivna.

Kromě zmíněného Prokopa Diviše, který je bezesporu tím nejznámějším rodákem obce jménem Helvíkovice v Orlických horách, se zde narodil také děkan Karel Chotovský, historik a pedagog František Šembera a taktéž i česká biatlonistka Tereza Hlavsová.

Helvíkovice plné turistických cílů

Při procházce krásnou malebnou obcí Helvíkovice byste rozhodně neměli minout zmiňovaný zdejší lovecký zámeček, který dnes slouží jako myslivna. Taktéž na území obce Helvíkovice stojí kaple sv. Antonína nebo zmiňovaný památný dům Prokopa Diviše. Jak jsme již zmiňovali, je to jeho rodná chalupa, která je dnes jen přestavena a otevřena veřejnosti.

Možnosti ubytování v obci Helvíkovice

V Helvíkovicích se kromě menších chatek či chaloupek vhodných k pronájmu nenachází žádné adekvátní ubytování, proto se ubytujte v okolních obcích. Nabízí se například ubytování v Žamberku v penzionu Marie Magdalena nebo v Kunvaldu na statku U Svatého Jána.

Kde se najíst v obci Helvíkovice

I v obci Helvíkovice je místo, kde se skvěle najíte. Tím místem je restaurace U Jelena, kterou najdete hned vedle chalupy Prokopa Diviše, tudíž restauraci opravdu nemůžete minout. Restaurace je proslulá svou domácí kuchyní, na které si opravdu pochutnáte.

Co najdete v okolí

Lyžařská střediska

Kam za skvělým lyžováním? Vyzkoušejte Skiareál Farský kopec, který leží přímo v samotném centru Rokytnice v Orlických horách. Ještě blíž se nachází Skiareál Dlouhoňovice, kam se každým rokem sjíždí desítky vášnivých lyžařů a snowboardistů.

Koupaliště, vodní nádrže

Pokud v létě vyhledáváte místo, kde se osvěžit nebo zaplavat, nabízí se vodní nádrž Pastviny. Nedaleko od Helvíkovic se nachází taktéž Aquapark Ústí nad Orlicí, kam můžete jít i za nepřejícího počasí.

Výlety, turistika

Kam na výlet či za turistikou v okolí obce Helvíkovice? Nabízí se výlet na Tyršovu rozhlednu, která se tyčí na vrchu Rozálka kousek od Žamberku. Pokud však pro vás Tyršova rozhledna není dost atraktivní, co se vydat na hrad Litice? I ten se nachází velmi blízko zmiňované obce stejně jako vyhlídková věž Lanšperk či zámek Doudleby nad Orlicí.

Cyklistika

Obcí prochází hned několik cyklostezek, které vedou napříč Orlickými horami. Stačí nasednout na kolo a vyjet vstříc dobrodružství.