Dobré

V podhůří Orlických hor nachází se obec jménem Dobré. Víska leží v samotném údolí Farského potoka a její malebnost rok co rok přitahuje zvědavé turisty.

Něco málo z historie

Historie obce Dobré se začala psát roku 1367. Z tohoto roku pochází vůbec první zmínka o obci, jež dnes leží zhruba osm kilometrů od Dobrušky. V době, kdy byla obec zakládána, docházelo ke kolonizaci zdejších lesů. V pozdějších letech docházelo k rozkvětu vísky. Bohužel rozkvětu města neprospívaly události tehdy se konající, tedy například husitské války nebo třicetiletá válka narušovaly rozvoj této krásné horské obce v Orlických horách.

Těžila se zde především železná ruda, která byla tím hlavním zdrojem obživy mnoha lidí. Dnes je to především malinké turistické centrum, odkud vede celá řada turistických, značených stezek. Obec je dnes dělena na několik částí, a sice na Dobré, Hlinné, Chmeliště, Kamenice, Rovné a Šediviny.

Obec Dobré plná turistických cílů

Jak již bylo zmíněno, z vesnice vede celá řada turistických, značených tras. Například pokud se vydáte po červeně značené stezce, přijdete až do Podbřezí, které se pyšní krásným zámkem jménem Skalka. Mimochodem, věděli jste, že tento zámek je dějištěm slavného románu od Aloise Jiráska, který nese jméno Temno?

Nemusíte se však vydávat jenom po turistických stezkách, i samotná obec má, co nabídnout. Například při procházce narazíte na horský barokní kostelík sv. Petra a Pavla. K vidění je i socha Svaté rodiny nebo krásná fara.

Kromě zmíněných tras a taktéž pamětihodností narazíte i na lidové chaloupky, které jsou typické pro Orlické hory. Pokud vám bude v létě horko, vydejte se na zdejší koupaliště.

Možnosti ubytování v Dobrém

Pokud nehledáte ubytování na statku, které nabízí pan Peřina, nebo chalupy k pronájmu na kraji obce, porozhlédněte se po vhodném ubytování raději v okolí. Okolí obce totiž nabízí celou spoustu možností. K dispozici je například Chalupa Kounov v Kounově nebo Chata Mikuláš v Bystré.

Kde se najíst v Dobrém

Pizzerie Golem v Deštné v Orlických horách je tím nejbližším občerstvením. V okolí obce se dále dobře najíte v Kozím chlívku ve stejnojmenné obci či ve srubu Karolina taktéž na stejném místě.

Co najdete v okolí

Lyžařská střediska

V nedaleké Deštné v Orlických horách si skvěle zalyžujete. K dispozici jsou rovnou dvě lyžařská střediska, která přivítají každého začínajícího i zdatnějšího lyžaře či snowboardistu.

Koupaliště, vodní nádrže

I když se v obci nachází příjemné koupaliště, za vyzkoušení stojí i koupaliště v Bystrém. Dále se můžete osvěžit v aquaparku Ústí nad Orlicí nebo ve vzdálenějším aquaparku v Hradci Králové.

Výlety, turistika

V blízkosti obce nachází se celá řada krásných míst vhodných k navštívení. V nedalekém Skuhrově nad Bělou nachází se rozhledna, v Uhřínově zase skanzen (či spíše archeologické muzeum). Ve Slavoňově leží dřevěný kostel sv. Jana Křtitele nebo v Deštné zase rozhledna Velká Deštná.

Cyklistika

Orlickými horami stejně jako obcí Dobré prochází řada cyklostezek a cyklotras.