Černá Voda

Černá Voda je dnes spíše pohraniční osadou, která je součástí obce Orlické Záhoří. Jedná se o velice klidné místo, které je turisty vyhledávané především díky pohodové (možná až pohádkové) rekreaci. Při procházce vískou narazíte na celou řadu krásných roubených chalup nebo na hájenku, která ve vás zanechá velice příjemný pocit.

Něco málo z historie

Jelikož je Černá Voda jenom osadou a součástí obce Orlické Záhoří, příliš mnoho se toho o Černé Vodě neví. Zmiňme si proto jen krátce historii obce Orlické Záhoří, protože kdyby nevznikla tato obec, Černá Voda by taktéž nevznikla.

O obci Orlické Záhoří se ví od roku 1571, kdy o obci byla napsána vůbec první zmínka. Název samotné obce však vznikl až o mnoho, mnoho let později, konkrétně v roce 1951, kdy došlo ke sloučení osad, jež dříve byly samostatnými obcemi. K těmto osadám patří právě Černá Voda, dále pak dnes už osada Jadrné, Zelenka, Bedřichovka, Trčkov a Kunštát.

Černá Voda plné turistických cílů

Jelikož je Černá Voda součástí obce Orlické Záhoří, zmiňme si turistické cíle celé obce. Pro turisty je lákavé především zdejší lehké a těžké opevnění s pěchotními sruby a taktéž s dělostřeleckou pozorovatelnou. Ta se vybudovala v rámci systému československého opevnění a měla sloužit především na obranu před nacisty.

Důvodem, proč se sem turisté sjíždí, však není dělostřelecká pozorovatelna. Je to naopak zdejší krásná příroda. Věděli jste, že obec Orlické Záhoří se nachází právě v chráněné krajinné oblasti Orlické hory?

Černá Voda je také místem, které milují lyžaři. Nachází se zde totiž skiareál, který je pravidelně upravovaný a který nabízí i možnost skvělého občerstvení. V létě zase Černá Voda nabízí pravé horské koupání, které bude tím nejlepším osvěžením po několikakilometrovém výšlapu či výletu.

Možnosti ubytování v Černé Vodě

Penzion Černá Voda

Krásné ubytování nabízí penzion Černá Voda. Setkáte se nejen s cenově přijatelným ubytováním zařízeném v modernějším stylu, ale také se skvělou restaurací, kde můžete trávit svá poledne nebo podvečery.

A jelikož je Černá Voda součástí Orlického Záhoří, nabízí se také další typy ubytování. Například turisty každoročně zve hotel Kunštát, kde taktéž vaří velice dobře, nebo penzion U Cvrčků, který je stejně příjemným ubytováním se stejně dobrou kuchyní.

Kde se najíst v Černé Vodě

Černá Voda je součástí Orlického Záhoří, kde sídlí celá spousta skvělých restaurací. Nabízí se využít restauraci zdejšího hotelu Kunštát nebo penzionu Černá Voda. Najíst se můžete skvěle i ve zmiňovaném ski areálu nebo případně v nedalekých obcích. Například stojí za návštěvu restaurace v Deštné v Orlických horách, konkrétně třeba srub Karolina nebo Kozí chlívek.

Co najdete v okolí

Lyžařská střediska

Ski centrum Říčky v Orlických horách a Ski centrum Zdobnice. To jsou dvě místa, kam se můžete v zimě vydat na pořádnou lyžovačku. Obě dvě ski centra se nachází v těsné vzdálenosti Černé Vody, tudíž to nebudete mít z ubytování daleko.

Koupaliště, vodní nádrže

Vodní nádrž Pastviny stejně jako vodní nádrž Rozkoš poskytuje skvělé letní osvěžení. V obou případech se jedná o vodní nádrže, které jsou od Černé Vody vzdálené opravdu kousek.

Výlety, turistika

Chcete se podívat po okolí? Nabízí se rozhledna Velká Deštná, která leží kousek od nejvyšší hory Orlických hor – Velké Deštné. Mimochodem, kdyby vám rozhledna nestačila, můžete zdolat právě tento vrchol Orlických hor. Kromě jiného se poblíž Černé Vody nachází také rozhledna Anenský vrch nebo Skanzen Uhřínov.

Cyklistika

Z Černé Vody, respektive z obce Orlické Záhoří vede krásná, leč krapet náročná cyklotrasa až do nedalekých Litic, kde vás čeká například dech beroucí hrad. I když je však trasa náročná, pojedete podhůřím Orlických hor, tudíž bude váš výlet příjemně zpestřen.