Bystré

Zhruba osm kilometrů od Dobrušky nachází se příjemná a velice hezká vesnička jménem Bystré. Jedná se obec, jejíž perlou a zároveň dominantou je barokní kostel sv. Bartoloměje, který stojí minimálně za fotografii.

Něco málo z historie

Historie obce se začala psát zhruba ve 14. století, ovšem tou dobou se obec ještě nejmenovala Bystré. V době svého vzniku se obec jmenovala Zákraví a jméno zůstalo až do roku 1850, kdy se teprve začíná mluví to obci Bystré díky zdejší založené rychtě.

Obec Bystré (dříve tedy obec Zákraví) byla tkalcovskou vískou. Právě tkalcovství zde bylo tím hlavním zdrojem obživy. Dnes se jedná o ves, kterou živí především turismus. Jedná se o velice vyhledávanou lokalitu pro letní i zimní rekreaci.

Obec Bystré plná turistických cílů

Jak již bylo zmíněno, dominantou či jakousi perlou celé vesnice je kostel zasvěcený svatému Bartoloměji. Jedná se o stavbu, která uvnitř skrývá krásné vzácné sochy, také štukované zrcadlo nebo empírový sloh. Za zmínku stojí také kaple svatého Jana Nepomuckého.

Během léta se do Bystré sjíždí i lidé z okolních vesnic. Důvodem toho je zdejší velice příjemné koupaliště, které nabízí i občerstvení.

Možnosti ubytování v Bystrém

Chata Bystré

Najít ubytování přímo v Bystrém není nic těžkého. Nabízí se například ubytování v Chatě Bystré, která je vhodná především pro rodiny nebo partu přátel, jež si chtějí nějaké ubytování pronajmout čistě pro sebe.

Chata Mikuláš

Chata Mikuláš je další možnost ubytování v Bystrém. Jedná se o komfortní chatu, která je pokrytá Wi-Fi připojením a kde je k dispozici i bar.

Kde se najíst v Bystrém

Máte hlad a nevíte, kde se v Bystrém najíst? Něco k snědku si můžete koupit buď ve zdejších potravinách, nebo se můžete najít v hostinci U Divočáka, který je nejen v Bystrém, ale i v okolí obce vyhlášený.

Co najdete v okolí

Lyžařská střediska

Nedaleký Sedloňov nabízí možnost skvělého lyžování ve svém skiareálu, jenž leží asi jen čtyři kilometry vzdušnou čarou od obce Bystré. Stejně dobře si zalyžujete i v Olešnici v Orlických horách, která je o dva kilometry dál.

Koupaliště, vodní nádrže

I když se koupaliště nachází přímo v obci, i okolí má, co nabídnout. Osvěžit se lze na koupališti v Dobrém nebo případně v Aquaparku Ústí nad Orlicí či v aquaparku v Hradci Králové. Za přírodním koupáním zamiřte k vodní nádrži Pastviny nebo k vodní nádrži Rozkoš.

Výlety, turistika

Dřevěný kostel sv. Jana Křtitele ve Slavoňově patří k oblíbeným zastávkám nejednoho věřícího. Odtud se pak můžete vydat do Nového Města nad Metují, kde se nachází působivý zámek.

Cyklistika

Orlickými horami stejně jako obcí Bystré prochází řada cyklostezek a cyklotras.