Bílý Újezd

Bílý Újezd – to je krásná drobná vesnička, která má dlouhou literární historii. Najdete ji jenom kousek od Rychnova nad Kněžnou v blízkosti města Dobruška.

Něco málo z historie

V současné době se Bílý Újezd dělí na několik částí. Tou další částí je Hroška, třetí pak Masty a čtvrtou Roudné. Historie obce jako takové se začala psát už před naším letopočtem. Prameny poukazují na to, že existují doklady zdejšího osídlení už z roku 5000 před naším letopočtem. Vesnice tak podle všeho zažila jak dobu bronzovou, tak i středověk a novověk.

Bílý Újezd plný turistických cílů

To nejzajímavější na Bílém Újezdě je zděná zvonice, která podle všeho pochází z poloviny 13. století. Zvonice má šindelovou střechu a sekeru zaseknutou v její špičce. Dodnes se neví, z jakých důvodů se sem dostala, ale možná právě díky své tajemnosti láká turisty z celé republiky. Podle všeho měla odhánět všechny nepočestné lidi, jako byly šejdíři nebo loupežníci.

Turisté však navštěvují mimo jiné i zdejší hřbitov, a to z jednoho prostého důvodu – odpočívá zde Mančinka, což je jedna z postav z knihy Babička. Pokud byste se chtěli vydat po stopách knihy Babička od Boženy Němcové, měli byste zamířit i do části Masty, jelikož zde stojí mlýn, do něhož se Mančinka provdala.
Možnosti ubytování v Bílém Újezdu

Ubytování raději hledejte v okolí obce. Doporučujeme například chalupu Skuhrov nad Bělou nacházející se ve stejnojmenné obci nebo chalupu Kounov.

Kde se najíst v Bílém Újezdu

Máte hlad a přemýšlíte, kde se v Bílém Újezdu dobře najíte? Nabízí se zdejší motorest U Sekyry, který je velice příjemnou hospůdkou se skvělým občerstvením.

Co najdete v okolí

Lyžařská střediska

Když za lyžováním, tak do nedaleké Deštné v Orlických horách. Jedná se o místo, kde se nachází rovnou dvě lyžařská střediska proslulá v celých Orlických horách. Stačí si jen vybrat to, které vyzkoušíte jako první.

Koupaliště, vodní nádrže

Když za letním osvěžením, tak k vodní nádrži Rozkoš, která patří k nejoblíbenějším v okolí. Nabízí se také menší koupaliště v Dobrém nebo v Bystrém.

Výlety, turistika

Rozhledna Skuhrov nad Bělou nebo rozhledna Osičina. To jsou dvě rozhledny v okolí obce, které rozhodně stojí za návštěvu. V okolí se dále nachází nádherné archeologické muzeum v Uhřínově, zámek Opočno pyšnící se svým renesančním vzhledem a zámek Častolovice.

Cyklistika

Orlickými horami (a tedy i Bílým Újezdem) prochází celá řada cyklotras a cyklostezek. Stačí si vybrat jednu, nasednout na kolo a vydat se vstříc cyklistickému dobrodružství.