Bartošovice v Orlických horách

Bartošovice v Orlických horách jsou krásnou, malebnou, pohraniční obcí, kterou naleznete v okrese Rychnov nad Kněžnou. Pokud bychom měli být konkrétní, obec leží na pravém rohu Divoké Orlice, tudíž ji nikdo nemůže minout. Každoročně je turisty velice vyhledávaná, a to díky tomu, že se jedná o příjemné prostředí určené nejen k zimní, ale taktéž k letní rekreaci.

Něco málo z historie

Vůbec první zmínka o Bartošovicích pochází z roku 1548, kdy se tehdy jednalo o osadu, vísku, na kterou narazil nejmenovaný komorník. S plynoucími léty se z Bartošovic stávalo velice významné řemeslné centrum, konkrétně se zde vyráběly především dřevěné obaly na zboží.

Co je však velice zajímavé na historii této obce v Orlických horách, tak je fakt, že právě v Bartošovicích se začalo s lyžováním v Orlických horách. Právě zde vznikly vůbec první sjezdovky i skokanské můstky. Ještě před druhou světovou válkou byly Bartošovice významným lyžařským střediskem, kam se sjížděli lyžaři z různých koutů světa.

Pokud bychom měli zmínit rodáky této obce, zmíníme vojenského a také dopravního pilota Františka Taibera. Ten už sice umřel, ovšem bájný loupežník Ledříček prý stále žije v okolních lesích.

Bartošovice v Orlických horách plné turistických cílů

Pokud se budete procházet touto krásnou malebnou obcí v Orlických horách, při své procházce narazíte na celou spoustu pamětihodností. Patří k nim například kostel svaté Maří Magdalény, který však není původní. Jedná se o novou stavbu vzniklou na místě původního kostela, který před lety bohužel shořel.

Procházet budete také kolem zdejší lípy, která je památnou a kterou najdete konkrétně v severním sousedství kostela.

Pokud milujete lyžování, do Bartošovic jedete pravděpodobně kvůli tomu. V Bartošovicích se totiž nachází lyžařský areál jménem Nella, který je určen nejen lyžařům, ale také snowboardistům. Najdete zde i zastřešené občerstvení, které vám zpříjemní celodenní lyžování.

Možnosti ubytování v Bartošovicích v Orlických horách

Chata Orlice

Chata Orlice patří k velmi krásným místům, kde přespat, pakliže se budete v Orlických horách nacházet či pakliže zde budete pobývat byť jen pár dnů. K dispozici mají návštěvníci celou řadu atrakcí, jako je například skluzavka či trampolíny pro děti nebo krytý venkovní bazén pro dospělé.

Samota Adelheid

Pokud toužíte po ubytování, které je doslova na samotě a mimo veškerou civilizaci, zamilujete si bezesporu penzion jménem Samota Adelheid, který je velmi poklidným, přesto moderním ubytováním s širokou nabídkou dalších služeb.

Apartmány Barto21

Komfortní a plně dostačující ubytování nabízí i Apartmány Barto21, které se nachází taktéž v Bartošovicích v Orlických horách. Toto ubytování je vyhledávané především sportovněji založenými turisty.

Kde se najíst v obci Bartošovice v Orlických horách

V Bartošovicích se můžete najíst maximálně v místním obchodě nebo ve Skiareálu Nella. Případně skvěle vaří v penzionu a restauraci Hruška, jež leží na území malebné obce. Naštěstí se nachází řada restaurací v okolí! Nabízí se například Tvrz Orlice, kterou naleznete v nedalekém Letohradu.

Co najdete v okolí

Lyžařská střediska

Pokud vám Skiareál Nella v Bartošovicích v Orlických horách příliš nezamlouvá, v okolí obce se nachází celá spousta dalších skiareálů. Například v Rokytnici v Orlických horách se nachází Skiareál Farský kopec, který je každoročně velice hojně navštěvovaný. Mezi lyžaři a snowboardisty je tento skiareál zkrátka oblíbený.

Koupaliště, vodní nádrže

Potřebujete se osvěžit po náročném výletu? Nebo jen chcete parný letní den trávit u vody? Nabízí se přehradní nádrž Pastviny, která byla původně jen přečerpávací elektrárnou. Nyní je využívána především k rekreaci.

Výlety, turistika

Rozhledna Anenský vrch, Tyršova rozhledna, Arboretum Žampach nebo vrchol Suchý vrch. To jsou místa, která můžete navštívit, pokud se v Bartošovicích v Orlických horách budete nacházet. Místa se totiž nachází v těsné blízkosti zmíněné obce stejně jako hrad Litice nebo vrchol Velká Deštná.

Cyklistika

Chcete opět nasednout do sedla vašeho horského kola a chcete projet cyklotrasy Orlických hor? Z Bartošovic naštěstí jedna taková cyklotrasa vede. Konkrétně vede až do Rokytnice v Orlických horách. Jedná se o středně náročnou trasu dlouhou necelých třicet kilometrů.